Znany i nieznany - Julian Tuwim

Julian Tuwim, ten znany i mniej znany, był bohaterem kolejnego ciekawego wykładu Barbary Rymarskiej poprowadzonego 6 października b.r.  w Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Dzierżoniowie.
  Nazywano go czarodziejem słowa i księciem poetów, debiut porównywano do debiutu A. Mickiewicza, a dzieło jego życia "Kwiaty polskie" zestawiano z "Panem Tadeuszem". Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy, np. "Wspomnienie" śpiewane przez Cz. Niemena czy "Miłość ci wszystko wybaczy" śpiewane przez H. Ordonównę. Jego "Ptasie radio" i "Lokomotywa" nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej.
  W dziejach nowoczesnej poezji polskiej Julian Tuwim jest zjawiskiem naprawdę wyjątkowym, choć nigdy bez zastrzeżeń nie akceptowanym. Był poetą niezwykle popularnym, ale budził i budzi nadal rozliczne kontrowersje, zwłaszcza dotyczące jego podwójnej tożsamości i wierszy politycznych.
  Paradoks Tuwima polega na tym, że jeden z najdowcipniejszych polskich poetów (autor niezliczonej ilości skeczów i humoresek) okazuje się przy bliższym poznaniu postacią tragiczną. Do tego jeszcze po śmierci poety utrwaliła się czarna legenda każąca widzieć w nim nie wirtuoza słowa, ale - przede wszystkim pieszczocha władzy ludowej wysługującego  się komunistom.
  Już co najmniej dwa pokolenia wychowały się na utworach tego poety, warto więc  wiedzieć coś więcej o autorze wierszy, które potrafi bez zmrużenia oka wyrecytować każdy z nas.

BR

 Powrót do Wydarzenia 2016