Wydarzenia 2023

 


Wielka Gala Sylwestrowa 2023

31 grudnia 2023 r. zostaliśmy zaproszeni  na prawdziwie hipnotyzujące przeżycie muzyczne.

Wielka Gala Sylwestrowa The Three Tenors & Joanna Nawrot & Grand Royal Orchestra - World Hits ITS ...

Więcej czytaj tutaj ...


Podsumowanie roku 2023

21 grudnia b.r. odbyło się spotkanie podsumowujące działania TOZD w 2023 roku. Zapraszamy do zapoznania się z załączonym artykułem. W drugiej części spotkania prezes Zofia Mirek przedstawiła plany na rok 2024.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura najsłynniejszych muzeów (14.12.2023)

 Wykład rozpoczął krótki rys historyczny muzeum, które początków można upatrywać w „museionach”, czyli antycznych świątyniach i miejscach poświęconych muzom. Często zaczątkami kolekcji muzealnych były prywatne zbiory królów i możnowładców zgromadzonych w tak zwanych kunstkamerach, czyli gabinetach osobliwości.

Więcej czytaj tutaj ...


Lokalne Dukaty

13 grudnia w bibliotece miejskiej na zaproszenie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej odwiedził nas Pan Sławomir Idziorek kolekcjoner i znawca dukatów lokalnych. Mieliśmy okazję  posłuchać, obejrzeć i dotknąć dukatów z jego kolekcji. Cóż to znaczy dukaty lokalne?

Więcej czytaj tutaj ...


Warsztaty ruchu - joga

11 grudnia zakończyliśmy spotkania w ramach warsztatów ruchu - zajęcia z jogi. Od 27 listopada w zastępstwie podróżującej Pani Iwony Rasińskiej-Sikory, prowadziła z nami zajęcia Pani Patrycja Kotlińska, która będzie naszą trenerką jeszcze w styczniu 2024 roku. Wznawiamy zajęcia już 8 stycznia 2024. Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń i dbania o naszą kondycję.

B.L.


Szaleństwo Rokoka!

  "Poezja, malarstwo, urocze igraszki wyobraźni mają do umysłów wyższych nie ulegające przedawnieniu prawa" Honore de Balzac. Ciekawość to podobno pierwszy stopień do piekła, a zaspokojona ciekawość to krok w zupełnie przeciwnym kierunku. Jak zaspokajać tą ciekawość? Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej robi to dla wszystkich ciekawych ludzi. 8 grudnia wybraliśmy się liczną grupą do Wrocławia do Muzeum Czterech Kopuł na wystawę o intrygującym  tytule "Szaleństwo rokoka".

Więcej czytaj tutaj ...


Historia polskich feminatywów. (07.12.2023)

Żaden język nie rozwija się w próżni, jakiejś wyabstrahowanej rzeczywistości. Jest wyjątkowym środkiem pozwalającym nam nie tylko komunikować się ze sobą, ale budować pogląd na świat oraz rozumieć i nazywać zjawiska społeczne, pozwala budować obraz świata i nasz stosunek do tego świata. Pomaga też poznać drugiego człowieka, bo każdy z nas tak mówi, jak myśli, i tak myśli, jak mówi.

Więcej czytaj tutaj ...


Mało znana Rumunia

  We wtorek 05 grudnia 2023 roku wspólnie z Klubem Podróżnika  wędrowaliśmy po mało znanej Rumunii. Prelegent przedstawił, dzień po dniu, kolejne etapy wycieczki, ilustrowane zdjęciami, którą odbyliśmy we wrześniu (I grupa) oraz  na przełomie września i października (II grupa) bieżącego roku.

 Więcej czytaj tutaj ...


Powiatowe forum NGO 2023

W dni 01.12.2023 roku po raz kolejny odbyło się forum NGO powiatu dzierżoniowskiego. Spotkanie otworzył pokaz tańców łowickich wykonanych przez Zespół Pieśni i Tańca Poloneziaki z Bielawy.

Więcej czytaj tutaj ...


Staropolskie sortilegia

W wieczór andrzejkowy 30 listopada 2023 roku Maria Jadwiga Stępień ukazała nam  magiczny świat  staropolskich sortilegiów, czyli książek wróżebnych zawierających przepowiednie, do których można było dotrzeć dopiero po zliczeniu oczek na dwóch (lub trzech) kostkach rzucanych („miotanych”) przez osobę chcącą poznać  odpowiedź na któreś z pytań umieszczonych na kartach „Fortuny albo Szczęścia” Seweryna Bączalskiego, „Fortuny albo Szczęścia” (sic!) Jana Gawińskiego, anonimowego „Fortelu ukrywanego Sybillów i kabał” i także anonimowej osiemnastowiecznej „Kabały na różne zagadnienia przyzwoite i zabawne wierszem polskim dającej odpowiedzi” lub wydanej w 1989 roku „Książki punktowania czyli księgi przeznaczenia” autorstwa filozofa arabskiego Omara Tsasmira.

Więcej czytaj tutaj ...


 Koncert organowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

  W dniu 24.11.2023 r. pojechaliśmy  na koncert organowy do Narodowego Forum Muzyki  im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – jednego  z największych  obiektów koncertowych w Europie. 

Więcej czytaj tutaj ...


Bona Sforza - kobieta renesansu

  Bohaterką naszego spotkania w dniu 23.11.2023 r. była najsłynniejsza  w polskiej historii Włoszka,  najbogatsza, najbardziej wpływowa i najbardziej znienawidzona królowa Polski – Bona Sforza d' Aragona, księżna Bari i Rosano (1494 - 1557).

Więcej czytaj tutaj ...


Królowe Twista i ich przeboje

 "Tańczyć twista jak artysta to nie łatwa rzecz.  Bo oprócz ruchu, rytmu, słuchu trzeba giętkość mieć". Słowa: Henryk Rostworowski, muzyka Franciszka Leszczyńska a wykonanie Helena Majdaniec z zespołem Czerwone Gitary. To fragment piosenki pt. "Wesoły twist", którą do przywołania tak wciąż żywych wspomnień zainspirował nas niezastąpiony Pan Sławomir Rodak22 listopada w Domu Seniora spotkaliśmy się żeby wysłuchać i posłuchać, bo był to wykład urozmaicony wizją i muzyką naszych młodych lat sześćdziesiątych.

Więcej czytaj tutaj ...


Przekazanie sprzętu audiowizualnego dla Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Dzierżoniowie

  W dniu 21.11.2023 roku odbyło się przekazanie sprzętu audiowizualnego dla Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Dzierżoniowie. Sprzęt został zakupiony ze środków darowizny celowej przekazanej przez firmę Henkel Polska Operations sp. z o.o. w ramach Umowy Darowizny Programu Wolontariatu Pracowniczego MlT 2023 z dnia 02.08.2023.

Więcej czytaj tutaj ...


Problem osadnictwa po wojnie w Dzierżoniowie, trudy życia tych lat  (16.11.2023)

Choć osadnictwo na terenie Dzierżoniowa rozpoczęło się zaraz po zakończeniu II wojny światowej, to procesy migracyjne rozpoczęły się już w jej trakcie.

Więcej czytaj tutaj ...


Manuskryptu Wojnicza

15 Listopada miała miejsce prelekcja mgr. Zuzanny Gruźlewskiej na temat Manuskryptu Wojnicza, unikalnej, zaszyfrowanej książki datowanej na około 1420 rok.

Więcej czytaj tutaj ...


Niskie Podatki (14.11.2023)

Kolejny  wykład, a w głównej roli nasze "Niskie Podatki".  Prezentacji podjęły się Panie Anna Koterbicka i Anna Maluszycka specjalistki z Urzędu Skarbowego.

Więcej czytaj tutaj ...


Fundacje Artystyczne Księcia Henryka I Brogatego ... (09.11.2023)

Wykład poświęcony był fundacjom artystycznym księcia Henryka Brodatego i jego żony, późniejszej świętej, Jadwigi z rodu Andechsów. Henryk I Brodaty uważany jest przez historyków za jednego z najwybitniejszych władców okresu rozbicia dzielnicowego.

Więcej czytaj tutaj ...


Pakistan - z wizytą u Pasztunów (07.11.2023)

W jubileusz 10-lecia Klubu Podróżnika gościliśmy w bibliotece, znanego już nam z prezentacji o Katarze, inżyniera-podróżnika Roberta Wojtczaka, autora książki "Mashallah, Katar na zdrowie". Tym razem pan Robert, przebrany w pasztuński strój ludowy, zabrał nas w wirtualną wyprawę do Pakistanu, dokąd został zaproszony przez swoich pakistańskich przyjaciół.

Więcej czytaj tutaj ...


Skrzypek Na Dachu - Musical na podstawie oryginału Sholem Aleichem Stories, za zgodą Arnolda Perla.

  W dniu 05 listopada 2023 r. wybraliśmy się na Skrzypka na dachu (ang Fiddler on the Roof) – musical z muzyką Jerry’ego Bock, tekstem Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina do  Kinotetru  „ZBYSZEK„ w Dzierżoniowie. Przedstawiona historia  historia jest luźno oparta na cyklu powieści i opowiadań Szolema Alejchema (żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy) i osadzona w realiach strefy osiedlenia carskiej Rosji w fikcyjnej wsi Anatewka na początku XX wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Fantasmagorie -  koncert, pokaz  prac i wystawa zdjęć

"Fantasmagorie -  koncert, pokaz  prac i wystawa zdjęć 04 listopada 2023 r. w Synagodze Rutika w Dzierżoniowie odbył się czwarty koncert z projektu „Fantasmagorie„.

Więcej czytaj tutaj ...


W jaki sposób wzmocnić zdrowie psychiczne

W ramach projektu „Dbam o zdrowie” spotkaliśmy się 02.11.2023 r.  z  panią Karolą Kotecką-Koba. Tym razem rozmawialiśmy o tym jak wzmocnić nasze zdrowie  i odporność  psychiczną. Zdrowie psychiczne definiuje się jako dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka.

Więcej czytaj tutaj ...


Warsztaty jogi edycja jesień 2023

  Po zakończeniu w kwietniu b.r. edycji wiosennej dofinansowanej (13 spotkań) z Gminy Miejskiej Dzierżoniów w ramach projektu "Ciekawi siebie i świata 2023" warsztaty ruchu odbywały się nadal bez przerwy wakacyjnej.  Z różnych względów od lipca do września była tylko jedna grupa wytrwałych pań.

Więcej czytaj tutaj ...


Neuroarchitektura (26.10.2023)

„Najpierw my kształtujemy nasze budynki, a potem one kształtują nas” - Winston Churchill. Neuroarchitektura jest dziedziną stosunkowo młodą (lata 70.) i jej początki sięgają refleksji nad ułatwianiem funkcjonowania osobom z chorobami otępiennymi. Wchodzi w nurt neuronauk oraz jest dyscypliną kognitywną.

Więcej czytaj tutaj ...


Świdnica

We wtorek 24 października liczna (61 osób) grupa członków naszego Towarzystwa wsiadła do pociągu, by zwiedzić z przewodnikiem świdnicką katedrę. Kiedy stanęliśmy przed tą monumentalną gotycką budowlą, mocno zadzieraliśmy do góry głowy, by zobaczyć zwieńczenie jej – najwyższej na Dolnym Śląsku – wieży kościelnej.

Więcej czytaj tutaj ...


A mogło być zupełnie inaczej

Grupa Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej ma to szczęście mieć w swoim środowisku wspaniałego człowieka, dla którego muzyka też jest nieodłącznym przyjacielem i okazuje się dużą częścią jego życia. W czwartek 19 października mieliśmy okazję wysłuchać wykładu Pana Sławomira Rodaka. Opowiedział nam o solistach i zespołach naszej młodości. Nogi rwały się do tańca a w trakcie odtwarzania utworów nuciliśmy wszyscy. Kim byli ci soliści ? To właśnie Krzysztof Klenczon i Andrzej Zaucha.

Więcej czytaj tutaj ...


Czego nie mówią nam reklamy? (18.10.2023)

"Prowadzenie biznesu bez reklamy jest jak puszczanie oka do dziewczyny po ciemku. Nikt poza nami nie wie, co robimy."  Stuart Henderson Britt. Jak się okazuje więc reklama musi istnieć, żeby poinformować nas jakie artykuły są dostępne na rynku. Reklama była od zawsze.

Więcej czytaj tutaj ...


Weekend muzyki filmowej: Umówiłem się z nią na dziewiątą…

14.10.2023 r. wybraliśmy się na koncert muzyki filmowej: "Umówiłem się z nią na dziewiątą…" z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego 2023, w którego programie znalazły się przeboje z polskich filmów lat 30.-tych w aranżacjach Łukasza Matuszyka w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Radosława Dronia i aktorów Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Więcej czytaj tutaj ...


Staropolskie sprawy kryminalne (12.10.2023)

„Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez urzędu, bez ładu i miłosierdzia. Krew w nim tańsza od wina, człowiek tańszy od konia.(...)"

Więcej czytaj tutaj ...


Mistrzowie polskiej ilustracji książkowej (11.10.2023)

Wykład poświęcony był historii ilustracji książkowej oraz jej najsłynniejszym twórcom i twórczyniom. Spotkanie rozpoczęło się od nakreślenia rysu historycznego ilustracji książkowej od Wiliama Blake’a poprzez twórczość prerafaelitów (Walter Crane), artystów secesyjnych (Alfons Mucha), a także zjawiska jakim była w XIX wieku literatura dla dzieci.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer z Rościszowa do Kamionek

  Deszczowy, mglisty poranek 10 października nie zachęcał do wyjścia z domu. Najwytrwalsi optymiści (13 osób) zdecydowało się na trasę Rościszów /Szczytów/ - drogą nad Rościszowem do Lasocina, skąd na Starą Jodłę i dalej żółtym szlakiem do Kamionek.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert  Jubileuszowy z okazji 45-lecia Filharmonii Sudeckiej

6.10.2023 r. wybraliśmy się na I koncert jubileuszowy z okazji 45 rocznicy powstania Filharmonii Sudeckiej. Koncert rozpoczął się częścią oficjalną. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i dyrektorka Agnieszka Franków - Żelazny uhonorowali Listami Gratulacyjnymi najdłużej pracujących w Filharmonii mieszkańców Wałbrzycha.

Więcej czytaj tutaj ...


Budowanie bliskich relacji w dorosłym wieku

Na kolejnym spotkaniu (05.10.2023 r.) z psycholog panią Karolą Kotecką-Koba usłyszeliśmy kilka ważnych porad na temat budowania relacji międzyludzkich.

Więcej czytaj tutaj ...


Romania czyli Rumunia

W dniach 16-25 września 2023 odbyła się wycieczka do Rumunii - pierwsza grupa. Druga grupa odbyła podróż w dniach od 27 września do 06 października b.r. Relację z tej wyprawy napisał Janusz Mirek.

Dojazd autokarem na miejsce odbył się w dwóch etapach. Wyjechaliśmy nad ranem, kierując się na Kraków, przekroczyliśmy granicę ze Słowacją w Jurgowie i po kilku godzinach dotarliśmy na Węgry. Jazdę po tamtejszym płaskim terenie zakończyliśmy w Debreczynie (dość blisko granicy z Rumunią), gdzie przenocowaliśmy.

Więcej czytaj tutaj ...


Franciszek Lehár - operetka „Wesoła wdówka"

 30.09.2023 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na operetkę Franciszka Lehara „Wesoła wdówka" zrealizowaną we współpracy z Akademią Muzyczną Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Więcej czytaj tutaj ...


Jak przeżywać stratę?

Z tym trudnym tematem wspólnie ze słuchaczami zmierzyła się psycholożka Karola Kotecka-Koba w czwartkowe słoneczne popołudnie 28 września 2023 r, w ramach projektu „Dbam o zdrowie”.

Więcej czytaj tutaj ...


Bierzesz leki – sprawdź co jesz

  W upalne wrześniowe popołudnie 27.09.2023 roku wysłuchaliśmy wykładu „Bierzesz leki – sprawdź co jesz”, który poprowadziła farmaceutka pani Emilia Krupa.

Więcej czytaj tutaj ...


Fantasmagorie -  koncert, pokaz  prac i wystawa zdjęć

23 września 2023 r. wybraliśmy się  do Synagogi Rutika w Dzierżoniowie na koncert „Fantasmagorie„.

Więcej czytaj tutaj ...


Łap chwile! Czytaj! (21.09.2023)

  O tym, że warto czytać, wszyscy wiedzą. Nie trzeba właściwie tego uzasadniać. A może jednak tak? Czytanie daje prawdziwą wolność.

Więcej czytaj tuta ...


Wykład o Hansie Franku

14 września 2023 r. dzięki kolejnemu, jak zawsze interesującemu wykładowi historycznemu Romualda Wojciechowskiego poznaliśmy Hansa Franka – „człowieka, który chciał zostać nazistowskim królem Polski”.

Więcej czytaj tutaj ...


Książki naszego dzieciństwa (13.09.2023)

Dzieciństwo to czas wypełniony bajkami, baśniami i legendami, które kształtują wyobraźnię młodych odbiorców. Bajki przenoszą  dzieci w zaczarowany świat, bawią, uczą i uwrażliwiają. 

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka na zamek Moszna

11.09.2023r.  z grupą TOZD wyjechaliśmy do Mosznej woj.opolskie. Moszna położona jest na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska  Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV w.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura regionalna w Polsce (07.09.2023)

„Obecność niektórych budowli kryje dla mnie pewną tajemnicę. Zdają się one po prostu być. Nie darzy się ich szczególną uwagą. A jednak bodaj nie sposób wyobrazić sobie miejsca, w którym stoją, bez nich. Budynki te wyglądają na mocno zakotwiczone w ziemi. Wywołują wrażenie, że są naturalną częścią otoczenia, i mówią: Jestem taki, jakiego mnie widzisz, i tutaj przynależę.” – pisał znany szwajcarski architekt Peter Zumthor w swojej książce Myślenie Architekturą.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer Uroczysko 7 Stawów

Dość nietypowo bo po południu 24 sierpnia odbyła się wycieczka w miejsce niby znane, odwiedzone już a jednak jak się okazało zupełnie nieznane uczestnikom wycieczki.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer Przerzeczyn Zdrój - Piława Górna (12.07.2023)

Miało lać, wiać, piorunami trzaskać...
A tymczasem - było przyjazne niebo, największą atrakcją okazał się XIV-wieczny kościół parafialny p.w Matki Boskiej Królowej Polski z jednym z najbogatszych zbiorów sztuki epitafijnej na Śląsku - 41 renesansowych i barokowych epitafiów i pomników nagrobnych.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Adrspach Skalnego Miasta w Czechach

 6 lipca 2023 r., w piękny słoneczny dzień wybraliśmy się do Adrspach Miasta Skalnego w Czechach. Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną.  Adrspaskie Skalne Miasto znajduje się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrspach.

Więcej czytaj tutaj ...


Podlaskie multi-kulti

W dniach 30.06 - 02.07 b.r. wybraliśmy się zwiedzać Podlasie. Przez wieki krzyżowały się tu interesy i religie różnych kultur, narodów i państw, choćby - wymieniając chaotycznie i niekompletnie - Polaków, Litwinów, katolików, prawosławnych i muzułmanów, Polski, Rosji i Prus. Po prawie 9-godzinnej podróży dotarliśmy do stolicy regionu - Białegostoku.

Więcej czytaj tutaj ...


Nic dwa razy się nie zdarza

29.06.2023 – ostatnie przed wakacjami spotkanie TOZD – „Nic dwa razy się nie zdarza” o Wisławie Szymborskiej refleksji kilka. Wisława Szymborska urodziła się w 2.07.1923 r., czyli sto lat temu.

Więcej czytaj tutaj ...


 

Warsztaty ruchu - joga

27.06.2023 zakończyło się I półrocze z warsztatami jogi. Z dwóch grup, które uczestniczyły w tych spotkaniach zebrała się jedna pragnąca kontynuować ćwiczenia. Grupa ta ma zajęcia w każdy poniedziałek o godz. 13:00 również w okresie wakacji. Chętnych zapraszamy.

 


Piotr Michałowski - malarz polskiego romantyzmu

22.06.2023 r. słupki rtęci wskazywały temperaturę powietrza ok.30º C. Ale dla miłośników historii sztuki nie stanowiło to jednak przeszkody aby przyjść na spotkanie z panią M. Tyws i wysłuchać opowieści o Polaku i artyście doby romantyzmu Piotrze Michałowskim (1800 -1855).

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Jawora

W słoneczny i upalny dzień 20.06.2023 grupa 53-osobowa wybrała się na wycieczkę do Jawora. Jawor to miasto powiatowe liczące ponad 22 tyś. mieszkańców z bogatą historią.

Więcej czytaj tutaj ...


Dysbioza w chorobach neurodegeneracyjnych (15.06.2023)

Realizując jeden z ważniejszych celów statutowych TOZD, jakim jest promocja zachowań prozdrowotnych (projekt „Dbam o zdrowie”), uczestniczyliśmy w wykładzie doradcy żywieniowego Pani Moniki Wilkos „Dysbioza w chorobach neurodegeneracyjnych, czyli znaczenie mikrobioty jelitowej w rozwoju chorób takich, jak choroba Parkinsona i Alzheimera”.

Więcej czytaj tutaj ...


Gry komputerowe jako forma sztuki

 14 czerwca miała miejsce prelekcja mgr. Zuzanny Gruźlewskiej na temat sztuki w grach komputerowych i ich produkcji.

Więcej czytaj tutaj ...


W poszukiwaniu tajemnic zamku Czocha

  - Gdzie jest generał? – pada pytanie w tytule znanej komedii Tadeusza Chmielewskiego. Ale to nie jedyna produkcja filmowa usiłująca rozwikłać tajemnice zamku Czocha w mniej lub bardziej wnikliwy sposób, bowiem zamek jest pełnoprawnym bohaterem filmów takich jak np. „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Legenda”, „Dywersant”, „Sensacje XX wieku”. Ponure (nawet przy pięknej pogodzie), położone na odludziu, otoczone lasami zamczysko kryje wiele zagadek. I tym tropem 5 czerwca podążyli do Czochy członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, aby poznać, choć w części, jej tajemnice.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer - Rościszów

Góry Sowie to nie tylko Wielka Sowa, Kalenica, Przełęcz Jugowska czyli miejsca z tłumami ludzi. Mają różne oblicza, zakamarki pełne uroku - rozległe pachnące łąki, leśne drogi którymi można dojść do miejsc nieco zapomnianych. I tak poznawaliśmy nasze Góry Sowie w sobotę 3 czerwca.

Więcej czytaj tutaj ...


Osiedle Giszowiec (01.06.2023)

Osiedle patronackie Giszowiec zapisało się w historii architektury i urbanistyki jako jedna z najciekawszych realizacji tego typu. Pierwsza faza budowy, zleconej przez Spółkę Spadkobierców Gieschego, nastąpiła już w latach 1907-1910 na terenie mysłowickich lasów.

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Kowar

Najlepszy dzień na wycieczkę? Ciepły, słoneczny i pełen atrakcji. Kiedy jechaliśmy 31 maja do Kowar, w planie była wizyta w Parku Miniatur. A tymczasem był to dzień pełen niespodzianek!

Wycieczka do Kowar


Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Morskie skałki na lądzie. Mówimy o wapiennych skałach osadowych powstałych w okresie jury, jakieś 150 mln lat temu, gdy na dzisiejszej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej było morze. Stąd popularny synonim nazwy: Jura Krakowsko-Częstochowska. Sporą jej część zwiedziliśmy w czasie 3-dniowej (26-28.05.2023) wycieczki.

Więcej czytaj tutaj ...


Średniowiecze nie takie "ciemne" (25.05.2023)

Co roku miliony turystów odwiedzają niewielkie francuskie miasteczko Chartres, aby podziwiać tamtejszą gotycką katedrę i zdobiące ją średniowieczne witraże. Jak więc wytłumaczyć, że epoka, w której powstał ten niezwykły zabytek, stanowiący doskonałą syntezę architektury koloru i światła, uważana jest przez wielu za okres zacofania i prymitywizmu?

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer Gola Dzierżoniowska (23.05.2023)

Kiedy prognozy pogody straszą deszczem i burzami, wytrwali wędrowcy z TOZD pełni optymizmu idą na spacer! Tym razem naszym celem były okolice Goli Dzierżoniowskiej znanej z pięknie odbudowanego renesansowego zamku.

Więcej czytaj tutaj ...


9 nawyków by wspomóc swoją psychikę

Tydzień temu otrzymaliśmy cenne wskazówki jak w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie fizyczne a dzisiaj 18.05.2023 r. pani K.Kotecka-Koba przedstawiła jak w równie prosty sposób wzmocnić swoje zdrowie psychiczne. 

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka - Jedlina Zdrój

Dziś (16 maja 2023) wpadliśmy na chwilę do Charlotty, żony  Hansa Chrittophera barona von Seher -Thoss z wizytą,  do uzdrowiska (od1723 r.) do Jedliny Zdrój.

Więcej czytaj tutaj ...


10 nawyków zdrowych i szczupłych osób

Czy warto przypominać dobre nawyki? Czy są niezbędne żeby zdrowo i dłużej żyć, być sprawnym umysłowo i fizycznie? 11 maja w sali DOK wszystkie miejsca były zajęte na wykładzie Pani Moniki Wilkos. To najlepszy dowód, że wykład o zdrowiu i urodzie jest ciekawy i bardzo potrzebny. 

Więcej czytaj tutaj ...


Mistrzowie polskiej satyry powojennej (10.05.2023)

   Śmiech był zawsze na cenzurowanym. Już starożytny poeta i satyryk Persjusz zadawał w jednej ze swoich satyr retoryczne pytanie: „czy drażnić [...] uszy prawdą jest wygodnie?”, zaś Juwenalis, wymieniając w satyrze rozmaite przejawy zła, dodawał: „Trudno satyr nie pisać”...

Więcej czytaj tutaj ...


Viva Moniuszko!

6.05.2023 r. wybraliśmy się na koncert muzyki Stanisława Moniuszki w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Artura Wróbla. W programie znalazły się, najbardziej znane i lubiane najpiękniejsze arie i partie chóralne z jego dzieł operowych.

Więcej czytaj tutaj ...


Dwukolorowi bigbitowcy

Liczni zadeklarowani sympatycy polskiej, i nie tylko, muzyki pojawili się 4 maja 2023r.  w sali wykładowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. Chcieli oni bowiem uczestniczyć w kolejnym muzycznym popołudniu wspomnień, tym razem z „dwukolorowymi” bigbitowcami, czyli  Czerwono – Czarnymi i Niebiesko – Czarnymi w roli głównej.

Więcej czytaj tutaj ...


Szczecin - miasto odzyskane (28-29.04.2023)

Pierwsza słowiańska osada została tam założona na przełomie VII/VIII wieku. Położenie na pograniczu powodowało jednak, że powstały potem gród przechodził w kolejnych latach z rąk do rąk, aby ostatecznie stać  się miastem niemieckim. Pod koniec II wojny światowej liczne naloty bombowe zniszczyły miasto.

Więcej czytaj tutaj ...


Komedia  dell’arte i jej wpływ na teatr lalkowy  (27.04.2023)

 Komedia dell’arte jako typ teatru zawodowego narodziła się we Włoszech w XVI w. Jako rodzaj teatru zawodowego dziedziczyła tematy i typy bohaterów z komedii antycznej, uprawianej przez starożytnych Greków (Arystofanes. Menander) oraz Rzymian (Plaut, Terencjusz).

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Bystrzycy Kłodzkiej i Międzygórza

  25 kwietnia 2023 roku odwiedziliśmy dwie malownicze miejscowości: niegdyś królewskie miasto –   Bystrzycę Kłodzką i dawną posiadłość królewny Marianny Orańskiej – Międzygórze. Pod średniowiecznymi murami obronnymi Bystrzycy Kłodzkiej spotkaliśmy się z panią przewodniczką, która zaprowadziła nas na Mały Rynek, gdzie pod XVI-wiecznym pręgierzem (w XIX wieku przeniesionym tu z rynku głównego) wysłuchaliśmy historii tego niezwykłego miasta na wzgórzu.

Więcej czytaj tutaj ...


Jubileuszowy koncert Andrzeja Sikorowskiego

 Piątkowy (21 kwietnia b.r.) koncert - "ANDRZEJ SIKOROWSKI - JUBILEUSZ - 50 lat na estradzie", w dzierżoniowskim Kinoteatrze był niezwykle poruszający.

Więcej czytaj tutaj ...


Zabrze - miasto-inwestycja rodu Donnersmarcków

 Wykład, w dniu 20.04.2023,  dotyczył wpływu fundacji rodziny Donnersmarcków na architekturę Zabrza. Rozpoczął się od przedstawienia krótkiej historii miasta (a wówczas wsi) Zabrze od średniowiecza do XVIII wieku, gdy z polecenia władz Prus zaczęło poszukiwać tam węgla.

Więcej czytaj tutaj ...


Leon Wyczółkowski - malarz, grafik, rysownik

 "Trafny pędzel, który się na wszystko sposobi. Z rzeczy najokropniejszej najpiękniejszą zrobi. Natura - farb skarbnica, sztuka - ich mistrzynią" (Ksawery Dmochowski). Mistrzem pędzla korzystającym z darów natury, która otaczała go od dziecka był Leon Wyczółkowski. Piękny wykład o życiu i twórczości tego wspaniałego malarza i grafika, usłyszeliśmy dzięki Pani Marii Tyws, która odwiedziła nas 19 kwietnia w Domu Seniora.

Więcej czytaj tutaj ...


Prekursor polskiego jazzu

  14 kwietnia 2023 r. wybraliśmy się na koncert  „Prekursor polskiego jazzu" do Filharmonii Sudeckiej. W programie koncertu była suita orkiestrowa na orkiestrę symfoniczną składającą się z 3 części: Wieżowce, Blues śródmiejski, Autostradowe scherzo  i Symfonia Henryka Warsa oraz Koncert skrzypcowy D-dur op.35 Ericha Wolfganga Korngolda.

Więcej czytaj tutaj ...


Dobry wieczór we Wrocławiu cz.2

Ani się obejrzeliśmy, a minęły 2 miesiące od lutowego wykładu Sławomira Rodaka o wrocławskich zespołach rockowych – i 13 kwietnia mogliśmy usłyszeć II część ich historii.

Więcej czytaj tutaj ...


Król Komiksu - historia Jakuba" Jacka Kirby'ego "Kurtzberga"

12 kwietnia miała miejsce prelekcja mgr. Zuzanny Gruźlewskiej na temat względnie nieznanego polskiemu odbiorcy artyście komiksowemu, Jacku Kirbym.

Więcej czytaj tutaj ...


Joga - zakończenie zajęć w ramach projektu

W dniu 3 kwietnia b.r. zakończyły się tegoroczne warsztaty ruchu w ramach projektu "Ciekawi siebie i świata" dofinansowanego z Gminy Miejskiej Dzierżoniowa.

Więcej czytaj tutaj ...


O.N.E. koncert jazzowy  - 30.03.2023 r.

  30.03.2023 r. po interesującym  wykładzie „Samotność dobra i zła" i Walnym Zebraniu  Członków TOZD uczestniczyliśmy w koncercie jazzowym Zespołu O.N.E.
Zespół O.N.E. wykonuje autorski program złożony z kompozycji i aranżacji tworzących go  instrumentalistek. Jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz  etno.

Więcej czytaj tutaj ...


Walne Zebranie Członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej

Walne Zebranie Członków TOZD odbyło się w dniu 30.03.2023 r. w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury przy ulicy Świdnickiej 23 w Dzierżoniowie. Zebranie otworzyła  prezes Zofia Mirek  witając wszystkich przybyłych.

Więcej czytaj tutaj ...


Samotność dobra i zła (w życiu i literaturze) - 30.03.2023

 Z samotnością trochę jest tak, jak z cholesterolem. Jest ta dobra samotność i zła samotność. Ja lubię korzystać z tej dobrej samotności.

Więcej czytaj tutaj ...


Emocjonalne życie roślin

W dniu 29 marca odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków TOZD z dr Anną Grużlewską, tym razem w obszarze nauk przyrodniczych.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura i sztuka Zakonu krzyżackiego w Prusach (23.03.2023)

Początki Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwanego w Polsce Zakonem krzyżackim, sięgają III krucjaty do Ziemi Świętej.  W 1190 roku,  trakcie oblężenia Akki, niemieccy kupcy pochodzący głównie z Bremy i Lubeki, założyli  pod murami miasta szpital polowy.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum Współczesne we Wrocławiu

 (...) Chętnych do odwiedzenia muzeum nie zabrakło, 22 marca wybraliśmy się aby zderzyć się ze sztuką współczesną. Nie jest łatwo zderzyć się z nią i ją zrozumieć. Dlatego też pomogli nam w tym nasi edukatorzy Maciej Kulisz i Sylwia Owczarek. Przeprowadzili nas przez najciekawsze wystawy, przybliżając nam myśli i emocje, które inspirowały artystów do stworzenia dzieł eksponowanych na wystawach.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer - pierwszy dzień wiosny 2023

 21 marca to tradycyjnie rozpoczęcie oficjalnego sezonu turystycznego  wycieczką w najbliższej okolicy z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. Na pierwszej, prawdziwie wiosennej pojawiło się 41 osób. Trasa prowadziła przez warte zobaczenia wczesną wiosną zakątki powiatu, cenne przyrodniczo. Początek z największymi atrakcjami - z Gilowa żółtym szlakiem wzdłuż Piekielnego Potoku przecinającego Wzgórza Gumińskie przełomem zwanym Piekiełkiem.

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

W dniu 18 marca 2023 r. zachęceni przez organizatorów wybraliśmy się na tę historyczną podróż do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, żeby prześledzić jak zmieniała się muzyka na przestrzeni wieków.

Więcej czytaj tutaj ...


Aleksander Fredro - staroświecki czy współczesny (16.03.2023)

 Na początek uprzedzę, że pytanie zawarte w temacie jest retoryczne, czyli jest jedynie prowokacją, dzięki której porozmawiamy dzisiaj o fenomenie Aleksandra Fredry.

Więcej czytaj tutaj ...


Problemy zdrowotne wieku podeszłego

 "Bo srebro i złoto to nic, chodzi o to by zdrowym być" sparafrazowałam słowa tej znanej piosenki, bo w pewnym wieku nazywanym dojrzałym najważniejsze staje się właśnie zdrowie. Musimy o nie dbać,  bo właśnie w tym dojrzałym wieku pojawiają się problemy zdrowotne najczęściej i dużo trudniej sobie z nimi radzić. Mieliśmy okazję i przyjemność skorzystać z bardzo ważnych rad na temat naszego zdrowia na spotkaniu 14 marca w Domu Seniora. Odwiedziła nas Pani Doktor Danuta Powierza, która z racji wykonywanego zawodu o zdrowiu wie prawie wszystko.

Więcej czytaj tutaj ...


Opowieść o dawnych służących

 9 marca 2023 roku wysłuchaliśmy opowieści Marii Jadwigi Stępień o dawnych służących.

Więcej czytaj tutaj ....


Szlakiem Majów - Gwatemala, Belize, Salwador, Honduras

We wtorek 7 marca w Klubie Podróżnika wystąpiła po raz kolejny niezastąpiona prelegentka – Maria Tyws – kulturoznawczyni i pasjonatka podróży. Tym razem uczestnicy mogli posłuchać o niesamowitej wyprawie szlakiem Majów.

Więcej czytaj tutaj ...


Jak powstały religie?

W dniu 2 marca b.r. odbył się ciekawy wykład Janusza Mirka. Prowadzący w poszukiwaniu wierzeń i religii przebiegł okres od paleolitu, przez neolit, do starożytności.

Więcej czytaj tutaj ...


Warsztaty ruchu joga - luty 2023

Luty to kolejny miesiąc z warsztatami ruchu - joga Samandhi. W dniu 20 lutego b.r. nasza trenerka Pani Iwona Rasińska Sikora, która wróciła z warsztatów jogi w Indii zgodziła się podzielić z nami wrażeniami z tej wyprawy.

Więcej czytaj tutaj ...


"Ród  z zamku jastrzębia - Habsburgowie"

Ród Habsburgów w swoim życiu kierował się dewizą "Cały świat poddany Austrii", "Niech inni toczą wojny ty Austrio żeń się". Na historyczną podróż 23 lutego zabrał nas historyk Romuald Wojciechowski. Przybliżył nam kilka postaci potężnej dynastii Habsburgów.

Więcej czytaj tutaj ...


"Dobry wieczór we Wrocławiu" czyli rock po wrocławsku

16 lutego 2023 roku, mimo tłustego czwartku, czeskiego serialu w telewizji i pięknej pogody, do sali DOK-u przyszli fani muzyki, by wysłuchać wykładu Sławomira Rodaka „Dobry wieczór we Wrocławiu, czyli rock po wrocławsku”.

Więcej czytaj tutaj ...


Alina Szapocznikow. Rzeźba jako pamięć ciała

W dniu 15.02.2023 roku w Domu Seniora spotkaliśmy się z panią Marią Tyws. Tym razem pani Maria zaprezentowała nam znakomitą osobowość, kobietę o niezwykłej urodzie i niezwykłym talencie, jej krótkie ale jakże twórcze życie.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum Architektury we Wrocławiu

14 lutego 2023 r. wybraliśmy się do Muzeum Architektury we Wrocławiu. Była to nasza kolejna wizyta w tym muzeum po kilkuletniej przerwie. 60-osobowa grupa została podzielona między troje przewodników. Były to nasze wykładowczyni: Agnieszka Gola i Patrycja Mazurek oraz Michał Chadera. Zwiedzanie odbyło się w 3 częściach, każdy z przewodników zapoznawał nas z innymi wystawami.

Więcej czytaj tutaj ...


Tango – swoisty język ciał

  11 lutego 2023 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncert  „Tango – swoisty język ciał". W programie koncertu, który nosi intrygujący tytuł znajdują się utwory argentyńskich kompozytorów:  Astora Piazzoli i Martina Palmeri.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektoniczny Nobel

Prezentację (w dniu 09.02.2023) rozpoczęło przedstawienie historii rodziny Pritzkerów. Jej nestor Nicolas J. Pritzker wyemigrował jeszcze w XIX wieku ze sztetlu obok Kijowa do Chicago. Już w USA urodził się jego syn, Abraham Nicolas, który intensywnie pomnażał majątek swojego ojca kończąc prawo i wraz ze swoim bratem, Harry’m tworząc jedną z najsłynniejszych firm prawniczych znaną dzisiaj jako Pritzker Law Group.

Więcej czytaj tutaj ...


Co robią te króliki ...?

Dziwny świat ilustracji średniowiecznych manuskryptów

  Zuzanna Grużlewska w czasie  środowego spotkania (08.02.2023) w bibliotece wprowadziła słuchaczy w świat ilustracji średniowiecznych manuskryptów.

Więcej czytaj tutaj ...


W kraju Helwetów

  We wtorek 7 lutego 2023 roku licznie przybyli do biblioteki  miłośnicy Klubu Podróżnika udali się w podróż po kraju Helwetów. Dzięki zdjęciom i opowiadaniu Marii Jadwigi Stępień mogli poznać różne zakątki tego niezwykłego kraju, a także ciekawostki z jego historii i współczesności.

Więcej zobacz tutaj ...


Mity i baśnie jako tematy operowe (02.02.2023)

Wątki mitologii greckiej znamy m.in. z tragedii antycznej, ale przenikały one również do dzieł operowych. W wieku XVI zrodził się pomysł rekonstrukcji dramatu antycznego wzbogaconego o warstwę muzyczną, której obecność sygnalizowały wystąpienia chóru.

Więcej czytaj tutaj ...


  Wolfgang  Amadeusz  Mozart  „Czarodziejski flet" opera w wersji koncertowej    

 27 stycznia 2023 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej na „Czarodziejski flet" W.A. Mozarta w wersji koncertowej. „Czarodziejski flet", opera w 2 aktach, śpiewogra (Singspiel) powstawał w okresie trudnym dla Europy i dla samego Mozarta. W 1789 roku wybuchła wielka rewolucja we Francji, gdzie królową była Maria Antonina, siostra Leopolda II Habsburga, Świętego Cesarza Rzymskiego oraz króla Węgier i Czech.

Więcej czytaj tutaj ...


Warsztaty ruchu joga 2023 cz.1

Już 9 stycznia 2023 roku ponownie rozpoczęły się warsztaty ruchu - joga, w których są już dwie grupy uczestników.

Więcej zobacz tutaj ....


Patrząc w gwiazdy. Gdańsk w czasach Jana Heweliusza i Elżbiety Koopman.

W trakcie wykładu Agnieszki Gola w dniu 26.01.2023 uczestnicy odbyli wirtualny spacer po siedemnastowiecznym Gdańsku poznając przy tej okazji niezwykłą parę – słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza (1611-1687) i jego drugą żonę Elżbietę Koopman (1647-1693), którą uważa się dziś za pierwszą na świecie astronomkę.

Więcej czytaj tutaj ...


Kobieta pracująca

  „Kobieta pracująca” była tematem wykładu Jadwigi Stępień 19 stycznia 2023 roku. Tłumnie przybyli do sali DOK-u miłośnicy sztuki aktorskiej Ireny Kwiatkowskiej (w dzieciństwie nazywanej „Szubielą”) poznali niektóre tajemnice „Irki Kwiatkowskiej”(...)

Więcej czytaj tutaj ...


Wsparcie odporności dietą, suplementacją i probiotykoterapią

Pani Monika Wilkos  18 stycznia  w Centrum Seniora poświęciła nam swój czas aby opowiedzieć nam jak wspierać odporność naszego organizmu i jak ważna jest dla nas właśnie dieta.

Więcej czytaj tutaj ...


Chłopcy zostaną żołnierzami, dziewczęta urodzą żołnierzy.

„Partia interesuje się dzieckiem zanim zostanie ono poczęte. Matki sprowadzają je na świat, bo On je o to poprosił. Zdrowe dzieci należą do państwa. Te z defektami otrzymają łaskę śmierci. Szkoła to poligon Partii, słabi i nieposłuszni zostają wydaleni. Umysły mają być jednakowe, każdy włączony w wielką Świadomość Państwową. "Chłopcy zostaną żołnierzami, dziewczęta urodzą żołnierzy.”  Tak napisał Gregor Ziemer w książce „Jak wychować nazistę...”  Problematyka  zawarta w powyższym fragmencie  była przedmiotem spotkania z panem Romualdem Wojciechowskim w dniu 12.01.2023 roku.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum Czterech Kopuł - wystawa czasowa "Kolaże" (10.01.2023)

  "Gdyby choć jedną środę przećwiczyć zawczasu. Albo choć jeden czwartek raz jeszcze powtórzyć. A tu już piątek nadchodzi z nieznanym scenariuszem. Czy to w porządku pytam? (z chrypką w głosie bo nawet nie dano mi odchrząknąć za kulisami)" cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej "Życie na poczekaniu". A tak naprawdę w tym życia pośpiechu warto się zatrzymać, odskoczyć od zwykłych obowiązków, spotkać się ze znajomymi, poznać nowych znajomych. Mamy taką okazję uczestnicząc w spotkaniach jak również ciekawych wyjazdach z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. Dziesiątego stycznia b.r mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Czterech Kopuł we Wrocławiu. Według krytyków jest to najlepsze w Polsce miejsce do pokazywania sztuki współczesnej.

Więcej czytaj tutaj ...


Tło Marca’68 i przebieg wydarzeń w powiecie dzierżoniowskim

11 stycznia 2023 r. w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z historykiem dr Anną Grużlewską. Wykład „Tło Marca’68 i przebieg wydarzeń w powiecie dzierżoniowskim”, którego wysłuchało kilkadziesiąt osób, dotyczył najnowszej historii Żydów, z uwzględnieniem przebiegu wydarzeń w Dzierżoniowie.

Więcej czytaj tutaj ...


Powstanie państwa Izrael

5 stycznia 2023 r. w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z historykiem dr Anną Grużlewską. Godzinny wykład „Narodziny idei”, którego wysłuchało 102 osoby, dotyczył historii Żydów w XIX i XX wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


 Katar - mały wielki kraj

Rok 2023 wspólnie z Klubem Podróżnika rozpoczęliśmy podróżą po mało znanym kraju Katarze. We wtorek 03 stycznia w bibliotece poprowadził ją Robert Wojtczak, inżynier-podróżnik, mieszkający obecnie w Katarze.

Więcej zobacz tutaj ...