Wydarzenia 2023
Wykład o Hansie Franku
14 września 2023 r. dzięki kolejnemu, jak zawsze interesującemu wykładowi historycznemu Romualda Wojciechowskiego poznaliśmy Hansa Franka – „człowieka, który chciał zostać nazistowskim królem Polski”.
Książki naszego dzieciństwa (13.09.2023)
Dzieciństwo to czas wypełniony bajkami, baśniami i legendami, które kształtują wyobraźnię młodych odbiorców. Bajki przenoszą dzieci w zaczarowany świat, bawią, uczą i uwrażliwiają.
Wycieczka na zamek Moszna
11.09.2023r. z grupą TOZD wyjechaliśmy do Mosznej woj.opolskie. Moszna położona jest na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV w.
Architektura regionalna w Polsce (07.09.2023)
„Obecność niektórych budowli kryje dla mnie pewną tajemnicę. Zdają się one po prostu być. Nie darzy się ich szczególną uwagą. A jednak bodaj nie sposób wyobrazić sobie miejsca, w którym stoją, bez nich. Budynki te wyglądają na mocno zakotwiczone w ziemi. Wywołują wrażenie, że są naturalną częścią otoczenia, i mówią: Jestem taki, jakiego mnie widzisz, i tutaj przynależę.” – pisał znany szwajcarski architekt Peter Zumthor w swojej książce Myślenie Architekturą.
Spacer Uroczysko 7 Stawów
Dość nietypowo bo po południu 24 sierpnia odbyła się wycieczka w miejsce niby znane, odwiedzone już a jednak jak się okazało zupełnie nieznane uczestnikom wycieczki.
Spacer Przerzeczyn Zdrój - Piława Górna (12.07.2023)
Miało lać, wiać, piorunami trzaskać...
A tymczasem - było przyjazne niebo, największą atrakcją okazał się XIV-wieczny kościół parafialny p.w Matki Boskiej Królowej Polski z jednym z najbogatszych zbiorów sztuki epitafijnej na Śląsku - 41 renesansowych i barokowych epitafiów i pomników nagrobnych.
Wycieczka do Adrspach Skalnego Miasta w Czechach
6 lipca 2023 r., w piękny słoneczny dzień wybraliśmy się do Adrspach Miasta Skalnego w Czechach. Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną. Adrspaskie Skalne Miasto znajduje się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrspach.
Podlaskie multi-kulti
W dniach 30.06 - 02.07 b.r. wybraliśmy się zwiedzać Podlasie. Przez wieki krzyżowały się tu interesy i religie różnych kultur, narodów i państw, choćby - wymieniając chaotycznie i niekompletnie - Polaków, Litwinów, katolików, prawosławnych i muzułmanów, Polski, Rosji i Prus. Po prawie 9-godzinnej podróży dotarliśmy do stolicy regionu - Białegostoku.
Nic dwa razy się nie zdarza
29.06.2023 – ostatnie przed wakacjami spotkanie TOZD – „Nic dwa razy się nie zdarza” o Wisławie Szymborskiej refleksji kilka. Wisława Szymborska urodziła się w 2.07.1923 r., czyli sto lat temu.
Warsztaty ruchu - joga
27.06.2023 zakończyło się I półrocze z warsztatami jogi. Z dwóch grup, które uczestniczyły w tych spotkaniach zebrała się jedna pragnąca kontynuować ćwiczenia. Grupa ta ma zajęcia w każdy poniedziałek o godz. 13:00 również w okresie wakacji. Chętnych zapraszamy.
Piotr Michałowski - malarz polskiego romantyzmu
22.06.2023 r. słupki rtęci wskazywały temperaturę powietrza ok.30º C. Ale dla miłośników historii sztuki nie stanowiło to jednak przeszkody aby przyjść na spotkanie z panią M. Tyws i wysłuchać opowieści o Polaku i artyście doby romantyzmu Piotrze Michałowskim (1800 -1855).
Wycieczka do Jawora
W słoneczny i upalny dzień 20.06.2023 grupa 53-osobowa wybrała się na wycieczkę do Jawora. Jawor to miasto powiatowe liczące ponad 22 tyś. mieszkańców z bogatą historią.
Dysbioza w chorobach neurodegeneracyjnych (15.06.2023)
Realizując jeden z ważniejszych celów statutowych TOZD, jakim jest promocja zachowań prozdrowotnych (projekt „Dbam o zdrowie”), uczestniczyliśmy w wykładzie doradcy żywieniowego Pani Moniki Wilkos „Dysbioza w chorobach neurodegeneracyjnych, czyli znaczenie mikrobioty jelitowej w rozwoju chorób takich, jak choroba Parkinsona i Alzheimera”.
Gry komputerowe jako forma sztuki
14 czerwca miała miejsce prelekcja mgr. Zuzanny Gruźlewskiej na temat sztuki w grach komputerowych i ich produkcji.
W poszukiwaniu tajemnic zamku Czocha
- Gdzie jest generał? – pada pytanie w tytule znanej komedii Tadeusza Chmielewskiego. Ale to nie jedyna produkcja filmowa usiłująca rozwikłać tajemnice zamku Czocha w mniej lub bardziej wnikliwy sposób, bowiem zamek jest pełnoprawnym bohaterem filmów takich jak np. „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Legenda”, „Dywersant”, „Sensacje XX wieku”. Ponure (nawet przy pięknej pogodzie), położone na odludziu, otoczone lasami zamczysko kryje wiele zagadek. I tym tropem 5 czerwca podążyli do Czochy członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, aby poznać, choć w części, jej tajemnice.
Spacer - Rościszów
Góry Sowie to nie tylko Wielka Sowa, Kalenica, Przełęcz Jugowska czyli miejsca z tłumami ludzi. Mają różne oblicza, zakamarki pełne uroku - rozległe pachnące łąki, leśne drogi którymi można dojść do miejsc nieco zapomnianych. I tak poznawaliśmy nasze Góry Sowie w sobotę 3 czerwca.
Osiedle Giszowiec (01.06.2023)
Osiedle patronackie Giszowiec zapisało się w historii architektury i urbanistyki jako jedna z najciekawszych realizacji tego typu. Pierwsza faza budowy, zleconej przez Spółkę Spadkobierców Gieschego, nastąpiła już w latach 1907-1910 na terenie mysłowickich lasów.
Wyjazd do Kowar
Najlepszy dzień na wycieczkę? Ciepły, słoneczny i pełen atrakcji. Kiedy jechaliśmy 31 maja do Kowar, w planie była wizyta w Parku Miniatur. A tymczasem był to dzień pełen niespodzianek!
Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Morskie skałki na lądzie. Mówimy o wapiennych skałach osadowych powstałych w okresie jury, jakieś 150 mln lat temu, gdy na dzisiejszej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej było morze. Stąd popularny synonim nazwy: Jura Krakowsko-Częstochowska. Sporą jej część zwiedziliśmy w czasie 3-dniowej (26-28.05.2023) wycieczki.
Średniowiecze nie takie "ciemne" (25.05.2023)
Co roku miliony turystów odwiedzają niewielkie francuskie miasteczko Chartres, aby podziwiać tamtejszą gotycką katedrę i zdobiące ją średniowieczne witraże. Jak więc wytłumaczyć, że epoka, w której powstał ten niezwykły zabytek, stanowiący doskonałą syntezę architektury koloru i światła, uważana jest przez wielu za okres zacofania i prymitywizmu?
Spacer Gola Dzierżoniowska (23.05.2023)
Kiedy prognozy pogody straszą deszczem i burzami, wytrwali wędrowcy z TOZD pełni optymizmu idą na spacer! Tym razem naszym celem były okolice Goli Dzierżoniowskiej znanej z pięknie odbudowanego renesansowego zamku.
9 nawyków by wspomóc swoją psychikę
Tydzień temu otrzymaliśmy cenne wskazówki jak w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie fizyczne a dzisiaj 18.05.2023 r. pani K.Kotecka-Koba przedstawiła jak w równie prosty sposób wzmocnić swoje zdrowie psychiczne.
Wycieczka - Jedlina Zdrój
Dziś (16 maja 2023) wpadliśmy na chwilę do Charlotty, żony Hansa Chrittophera barona von Seher -Thoss z wizytą, do uzdrowiska (od1723 r.) do Jedliny Zdrój.
10 nawyków zdrowych i szczupłych osób
Czy warto przypominać dobre nawyki? Czy są niezbędne żeby zdrowo i dłużej żyć, być sprawnym umysłowo i fizycznie? 11 maja w sali DOK wszystkie miejsca były zajęte na wykładzie Pani Moniki Wilkos. To najlepszy dowód, że wykład o zdrowiu i urodzie jest ciekawy i bardzo potrzebny.
Mistrzowie polskiej satyry powojennej (10.05.2023)
Śmiech był zawsze na cenzurowanym. Już starożytny poeta i satyryk Persjusz zadawał w jednej ze swoich satyr retoryczne pytanie: „czy drażnić [...] uszy prawdą jest wygodnie?”, zaś Juwenalis, wymieniając w satyrze rozmaite przejawy zła, dodawał: „Trudno satyr nie pisać”...
Viva Moniuszko!
6.05.2023 r. wybraliśmy się na koncert muzyki Stanisława Moniuszki w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Artura Wróbla. W programie znalazły się, najbardziej znane i lubiane najpiękniejsze arie i partie chóralne z jego dzieł operowych.
Dwukolorowi bigbitowcy
Liczni zadeklarowani sympatycy polskiej, i nie tylko, muzyki pojawili się 4 maja 2023r. w sali wykładowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. Chcieli oni bowiem uczestniczyć w kolejnym muzycznym popołudniu wspomnień, tym razem z „dwukolorowymi” bigbitowcami, czyli Czerwono – Czarnymi i Niebiesko – Czarnymi w roli głównej.
Szczecin - miasto odzyskane (28-29.04.2023)
Pierwsza słowiańska osada została tam założona na przełomie VII/VIII wieku. Położenie na pograniczu powodowało jednak, że powstały potem gród przechodził w kolejnych latach z rąk do rąk, aby ostatecznie stać się miastem niemieckim. Pod koniec II wojny światowej liczne naloty bombowe zniszczyły miasto.
Komedia dell’arte i jej wpływ na teatr lalkowy (27.04.2023)
Komedia dell’arte jako typ teatru zawodowego narodziła się we Włoszech w XVI w. Jako rodzaj teatru zawodowego dziedziczyła tematy i typy bohaterów z komedii antycznej, uprawianej przez starożytnych Greków (Arystofanes. Menander) oraz Rzymian (Plaut, Terencjusz).
Wyjazd do Bystrzycy Kłodzkiej i Międzygórza
25 kwietnia 2023 roku odwiedziliśmy dwie malownicze miejscowości: niegdyś królewskie miasto – Bystrzycę Kłodzką i dawną posiadłość królewny Marianny Orańskiej – Międzygórze. Pod średniowiecznymi murami obronnymi Bystrzycy Kłodzkiej spotkaliśmy się z panią przewodniczką, która zaprowadziła nas na Mały Rynek, gdzie pod XVI-wiecznym pręgierzem (w XIX wieku przeniesionym tu z rynku głównego) wysłuchaliśmy historii tego niezwykłego miasta na wzgórzu.
Jubileuszowy koncert Andrzeja Sikorowskiego
Piątkowy (21 kwietnia b.r.) koncert - "ANDRZEJ SIKOROWSKI - JUBILEUSZ - 50 lat na estradzie", w dzierżoniowskim Kinoteatrze był niezwykle poruszający.
Zabrze - miasto-inwestycja rodu Donnersmarcków
Wykład, w dniu 20.04.2023, dotyczył wpływu fundacji rodziny Donnersmarcków na architekturę Zabrza. Rozpoczął się od przedstawienia krótkiej historii miasta (a wówczas wsi) Zabrze od średniowiecza do XVIII wieku, gdy z polecenia władz Prus zaczęło poszukiwać tam węgla.
Leon Wyczółkowski - malarz, grafik, rysownik
"Trafny pędzel, który się na wszystko sposobi. Z rzeczy najokropniejszej najpiękniejszą zrobi. Natura - farb skarbnica, sztuka - ich mistrzynią" (Ksawery Dmochowski). Mistrzem pędzla korzystającym z darów natury, która otaczała go od dziecka był Leon Wyczółkowski. Piękny wykład o życiu i twórczości tego wspaniałego malarza i grafika, usłyszeliśmy dzięki Pani Marii Tyws, która odwiedziła nas 19 kwietnia w Domu Seniora.
Prekursor polskiego jazzu
14 kwietnia 2023 r. wybraliśmy się na koncert „Prekursor polskiego jazzu" do Filharmonii Sudeckiej. W programie koncertu była suita orkiestrowa na orkiestrę symfoniczną składającą się z 3 części: Wieżowce, Blues śródmiejski, Autostradowe scherzo i Symfonia Henryka Warsa oraz Koncert skrzypcowy D-dur op.35 Ericha Wolfganga Korngolda.
Dobry wieczór we Wrocławiu cz.2
Ani się obejrzeliśmy, a minęły 2 miesiące od lutowego wykładu Sławomira Rodaka o wrocławskich zespołach rockowych – i 13 kwietnia mogliśmy usłyszeć II część ich historii.
Król Komiksu - historia Jakuba" Jacka Kirby'ego "Kurtzberga"
12 kwietnia miała miejsce prelekcja mgr. Zuzanny Gruźlewskiej na temat względnie nieznanego polskiemu odbiorcy artyście komiksowemu, Jacku Kirbym.
Joga - zakończenie zajęć w ramach projektu
W dniu 3 kwietnia b.r. zakończyły się tegoroczne warsztaty ruchu w ramach projektu "Ciekawi siebie i świata" dofinansowanego z Gminy Miejskiej Dzierżoniowa.
O.N.E. koncert jazzowy - 30.03.2023 r.
30.03.2023 r. po interesującym wykładzie „Samotność dobra i zła" i Walnym Zebraniu Członków TOZD uczestniczyliśmy w koncercie jazzowym Zespołu O.N.E.
Zespół O.N.E. wykonuje autorski program złożony z kompozycji i aranżacji tworzących go instrumentalistek. Jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno.
Walne Zebranie Członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej
Walne Zebranie Członków TOZD odbyło się w dniu 30.03.2023 r. w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury przy ulicy Świdnickiej 23 w Dzierżoniowie. Zebranie otworzyła prezes Zofia Mirek witając wszystkich przybyłych.
Samotność dobra i zła (w życiu i literaturze) - 30.03.2023
Z samotnością trochę jest tak, jak z cholesterolem. Jest ta dobra samotność i zła samotność. Ja lubię korzystać z tej dobrej samotności.
Emocjonalne życie roślin
W dniu 29 marca odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków TOZD z dr Anną Grużlewską, tym razem w obszarze nauk przyrodniczych.
Architektura i sztuka Zakonu krzyżackiego w Prusach (23.03.2023)
Początki Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwanego w Polsce Zakonem krzyżackim, sięgają III krucjaty do Ziemi Świętej. W 1190 roku, trakcie oblężenia Akki, niemieccy kupcy pochodzący głównie z Bremy i Lubeki, założyli pod murami miasta szpital polowy.
Muzeum Współczesne we Wrocławiu
(...) Chętnych do odwiedzenia muzeum nie zabrakło, 22 marca wybraliśmy się aby zderzyć się ze sztuką współczesną. Nie jest łatwo zderzyć się z nią i ją zrozumieć. Dlatego też pomogli nam w tym nasi edukatorzy Maciej Kulisz i Sylwia Owczarek. Przeprowadzili nas przez najciekawsze wystawy, przybliżając nam myśli i emocje, które inspirowały artystów do stworzenia dzieł eksponowanych na wystawach.
Spacer - pierwszy dzień wiosny 2023
21 marca to tradycyjnie rozpoczęcie oficjalnego sezonu turystycznego wycieczką w najbliższej okolicy z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. Na pierwszej, prawdziwie wiosennej pojawiło się 41 osób. Trasa prowadziła przez warte zobaczenia wczesną wiosną zakątki powiatu, cenne przyrodniczo. Początek z największymi atrakcjami - z Gilowa żółtym szlakiem wzdłuż Piekielnego Potoku przecinającego Wzgórza Gumińskie przełomem zwanym Piekiełkiem.
Wyjazd do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu
W dniu 18 marca 2023 r. zachęceni przez organizatorów wybraliśmy się na tę historyczną podróż do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, żeby prześledzić jak zmieniała się muzyka na przestrzeni wieków.
Aleksander Fredro - staroświecki czy współczesny (16.03.2023)
Na początek uprzedzę, że pytanie zawarte w temacie jest retoryczne, czyli jest jedynie prowokacją, dzięki której porozmawiamy dzisiaj o fenomenie Aleksandra Fredry.
Problemy zdrowotne wieku podeszłego
"Bo srebro i złoto to nic, chodzi o to by zdrowym być" sparafrazowałam słowa tej znanej piosenki, bo w pewnym wieku nazywanym dojrzałym najważniejsze staje się właśnie zdrowie. Musimy o nie dbać, bo właśnie w tym dojrzałym wieku pojawiają się problemy zdrowotne najczęściej i dużo trudniej sobie z nimi radzić. Mieliśmy okazję i przyjemność skorzystać z bardzo ważnych rad na temat naszego zdrowia na spotkaniu 14 marca w Domu Seniora. Odwiedziła nas Pani Doktor Danuta Powierza, która z racji wykonywanego zawodu o zdrowiu wie prawie wszystko.
Opowieść o dawnych służących
9 marca 2023 roku wysłuchaliśmy opowieści Marii Jadwigi Stępień o dawnych służących.
Szlakiem Majów - Gwatemala, Belize, Salwador, Honduras
We wtorek 7 marca w Klubie Podróżnika wystąpiła po raz kolejny niezastąpiona prelegentka – Maria Tyws – kulturoznawczyni i pasjonatka podróży. Tym razem uczestnicy mogli posłuchać o niesamowitej wyprawie szlakiem Majów.
Jak powstały religie?
W dniu 2 marca b.r. odbył się ciekawy wykład Janusza Mirka. Prowadzący w poszukiwaniu wierzeń i religii przebiegł okres od paleolitu, przez neolit, do starożytności.
Warsztaty ruchu joga - luty 2023
Luty to kolejny miesiąc z warsztatami ruchu - joga Samandhi. W dniu 20 lutego b.r. nasza trenerka Pani Iwona Rasińska Sikora, która wróciła z warsztatów jogi w Indii zgodziła się podzielić z nami wrażeniami z tej wyprawy.
"Ród z zamku jastrzębia - Habsburgowie"
Ród Habsburgów w swoim życiu kierował się dewizą "Cały świat poddany Austrii", "Niech inni toczą wojny ty Austrio żeń się". Na historyczną podróż 23 lutego zabrał nas historyk Romuald Wojciechowski. Przybliżył nam kilka postaci potężnej dynastii Habsburgów.
"Dobry wieczór we Wrocławiu" czyli rock po wrocławsku
16 lutego 2023 roku, mimo tłustego czwartku, czeskiego serialu w telewizji i pięknej pogody, do sali DOK-u przyszli fani muzyki, by wysłuchać wykładu Sławomira Rodaka „Dobry wieczór we Wrocławiu, czyli rock po wrocławsku”.
Alina Szapocznikow. Rzeźba jako pamięć ciała
W dniu 15.02.2023 roku w Domu Seniora spotkaliśmy się z panią Marią Tyws. Tym razem pani Maria zaprezentowała nam znakomitą osobowość, kobietę o niezwykłej urodzie i niezwykłym talencie, jej krótkie ale jakże twórcze życie.
Muzeum Architektury we Wrocławiu
14 lutego 2023 r. wybraliśmy się do Muzeum Architektury we Wrocławiu. Była to nasza kolejna wizyta w tym muzeum po kilkuletniej przerwie. 60-osobowa grupa została podzielona między troje przewodników. Były to nasze wykładowczyni: Agnieszka Gola i Patrycja Mazurek oraz Michał Chadera. Zwiedzanie odbyło się w 3 częściach, każdy z przewodników zapoznawał nas z innymi wystawami.
Tango – swoisty język ciał
11 lutego 2023 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na koncert „Tango – swoisty język ciał". W programie koncertu, który nosi intrygujący tytuł znajdują się utwory argentyńskich kompozytorów: Astora Piazzoli i Martina Palmeri.
Architektoniczny Nobel
Prezentację (w dniu 09.02.2023) rozpoczęło przedstawienie historii rodziny Pritzkerów. Jej nestor Nicolas J. Pritzker wyemigrował jeszcze w XIX wieku ze sztetlu obok Kijowa do Chicago. Już w USA urodził się jego syn, Abraham Nicolas, który intensywnie pomnażał majątek swojego ojca kończąc prawo i wraz ze swoim bratem, Harry’m tworząc jedną z najsłynniejszych firm prawniczych znaną dzisiaj jako Pritzker Law Group.
Co robią te króliki ...?
Dziwny świat ilustracji średniowiecznych manuskryptów
Zuzanna Grużlewska w czasie środowego spotkania (08.02.2023) w bibliotece wprowadziła słuchaczy w świat ilustracji średniowiecznych manuskryptów.
W kraju Helwetów
We wtorek 7 lutego 2023 roku licznie przybyli do biblioteki miłośnicy Klubu Podróżnika udali się w podróż po kraju Helwetów. Dzięki zdjęciom i opowiadaniu Marii Jadwigi Stępień mogli poznać różne zakątki tego niezwykłego kraju, a także ciekawostki z jego historii i współczesności.
Mity i baśnie jako tematy operowe (02.02.2023)
Wątki mitologii greckiej znamy m.in. z tragedii antycznej, ale przenikały one również do dzieł operowych. W wieku XVI zrodził się pomysł rekonstrukcji dramatu antycznego wzbogaconego o warstwę muzyczną, której obecność sygnalizowały wystąpienia chóru.
Wolfgang Amadeusz Mozart „Czarodziejski flet" opera w wersji koncertowej
27 stycznia 2023 r. wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej na „Czarodziejski flet" W.A. Mozarta w wersji koncertowej. „Czarodziejski flet", opera w 2 aktach, śpiewogra (Singspiel) powstawał w okresie trudnym dla Europy i dla samego Mozarta. W 1789 roku wybuchła wielka rewolucja we Francji, gdzie królową była Maria Antonina, siostra Leopolda II Habsburga, Świętego Cesarza Rzymskiego oraz króla Węgier i Czech.
Warsztaty ruchu joga 2023 cz.1
Już 9 stycznia 2023 roku ponownie rozpoczęły się warsztaty ruchu - joga, w których są już dwie grupy uczestników.
Patrząc w gwiazdy. Gdańsk w czasach Jana Heweliusza i Elżbiety Koopman.
W trakcie wykładu Agnieszki Gola w dniu 26.01.2023 uczestnicy odbyli wirtualny spacer po siedemnastowiecznym Gdańsku poznając przy tej okazji niezwykłą parę – słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza (1611-1687) i jego drugą żonę Elżbietę Koopman (1647-1693), którą uważa się dziś za pierwszą na świecie astronomkę.
Kobieta pracująca
„Kobieta pracująca” była tematem wykładu Jadwigi Stępień 19 stycznia 2023 roku. Tłumnie przybyli do sali DOK-u miłośnicy sztuki aktorskiej Ireny Kwiatkowskiej (w dzieciństwie nazywanej „Szubielą”) poznali niektóre tajemnice „Irki Kwiatkowskiej”(...)
Wsparcie odporności dietą, suplementacją i probiotykoterapią
Pani Monika Wilkos 18 stycznia w Centrum Seniora poświęciła nam swój czas aby opowiedzieć nam jak wspierać odporność naszego organizmu i jak ważna jest dla nas właśnie dieta.
Chłopcy zostaną żołnierzami, dziewczęta urodzą żołnierzy.
„Partia interesuje się dzieckiem zanim zostanie ono poczęte. Matki sprowadzają je na świat, bo On je o to poprosił. Zdrowe dzieci należą do państwa. Te z defektami otrzymają łaskę śmierci. Szkoła to poligon Partii, słabi i nieposłuszni zostają wydaleni. Umysły mają być jednakowe, każdy włączony w wielką Świadomość Państwową. "Chłopcy zostaną żołnierzami, dziewczęta urodzą żołnierzy.” Tak napisał Gregor Ziemer w książce „Jak wychować nazistę...” Problematyka zawarta w powyższym fragmencie była przedmiotem spotkania z panem Romualdem Wojciechowskim w dniu 12.01.2023 roku.
Muzeum Czterech Kopuł - wystawa czasowa "Kolaże" (10.01.2023)
"Gdyby choć jedną środę przećwiczyć zawczasu. Albo choć jeden czwartek raz jeszcze powtórzyć. A tu już piątek nadchodzi z nieznanym scenariuszem. Czy to w porządku pytam? (z chrypką w głosie bo nawet nie dano mi odchrząknąć za kulisami)" cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej "Życie na poczekaniu". A tak naprawdę w tym życia pośpiechu warto się zatrzymać, odskoczyć od zwykłych obowiązków, spotkać się ze znajomymi, poznać nowych znajomych. Mamy taką okazję uczestnicząc w spotkaniach jak również ciekawych wyjazdach z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. Dziesiątego stycznia b.r mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Czterech Kopuł we Wrocławiu. Według krytyków jest to najlepsze w Polsce miejsce do pokazywania sztuki współczesnej.
Tło Marca’68 i przebieg wydarzeń w powiecie dzierżoniowskim
11 stycznia 2023 r. w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z historykiem dr Anną Grużlewską. Wykład „Tło Marca’68 i przebieg wydarzeń w powiecie dzierżoniowskim”, którego wysłuchało kilkadziesiąt osób, dotyczył najnowszej historii Żydów, z uwzględnieniem przebiegu wydarzeń w Dzierżoniowie.
Powstanie państwa Izrael
5 stycznia 2023 r. w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z historykiem dr Anną Grużlewską. Godzinny wykład „Narodziny idei”, którego wysłuchało 102 osoby, dotyczył historii Żydów w XIX i XX wieku.
Katar - mały wielki kraj
Rok 2023 wspólnie z Klubem Podróżnika rozpoczęliśmy podróżą po mało znanym kraju Katarze. We wtorek 03 stycznia w bibliotece poprowadził ją Robert Wojtczak, inżynier-podróżnik, mieszkający obecnie w Katarze.