Wycieczka do Krzeszowa

 Wyjazd do Krzeszowa 28 czerwca br. był oczekiwany od grudnia 2015 roku. Wówczas podczas zwiedzania opactwa cystersów zostaliśmy zaproszeni na Letni koncert organowy.  Od kilku lat odbywają się one w Krzeszowie w miesiącach letnich. Krzeszowskie organy, to instrument unikalny, okaz w grupie organów barokowych, liczy ponad 300 lat. Zachowana w blisko 98% oryginalna substancja a tym samym niepowtarzalne barokowe brzmienie to jego główne atuty. Brzmienie organów to praca wirtuoza. My wysłuchaliśmy koncertu Jakuba Tarki.
Po koncercie prezentacji organów dokonał Romuald Jała.  Było to niezwykłe przeżycie zwłaszcza, że dokonana ona była z dużą pasją, a osoby stojące blisko  prezentera mogły nawet dotknąć  instrumentu.
Uniesieni brzmieniem organów, wprost z empory udaliśmy się na wieżę bazyliki, aby podziwiać piękne widoki Krzeszowa. Pogoda temu bardzo sprzyjała.
Po zejściu z wieży był czas na mały posiłek, wypicie kawy. Posileni wraz z przewodnikiem udaliśmy się  do  Betlejem, aby zwiedzić letni pawilon na wodzie. Pierwotnie przy pawilonie znajdowała się samotnia, miejsce wypoczynku opata. W XIX w. obok pojawiły się obiekty do obsługi ruchu turystycznego. Dziś też można w nich wypoczywać.
Drewnianą budowlę wzniesiono ok. 1730 r. pośrodku stawu z wodami mineralnymi. Pawilon wzniesiono na planie ośmioboku i nakryto ostrosłupowym dachem z latarnią. Dookoła biegnie drewniany ganek, połączony z brzegiem krytym mostem.
Wnętrze zdobią malowidła wykonane ok. 1731–1733 przez Georga Wilhelma Neunhertza, a autorem ich programu jest prawdopodobnie opat Innocenty Fritsch. W dolnym rzędzie znajdują się sceny starotestamentowe związane z wodą. W środkowym przedstawiono króla Dawida i jego żołnierzy podczas zdobywania Jerozolimy i wojny z Filistynami. W pasie najwyższym w latarni umieszczono podobizny najmężniejszych wodzów Dawida.
W drodze powrotnej jadąc przez Kochanów, koniecznie chcieliśmy  zobaczyć unikat na skalę europejską - stół sędziowski.

Stół sędziowski z Kochanowa - zdjęcie z Internetu

Stół ma około 200 cm długości, 76 cm szerokości i 110 cm wysokości, niewysokie kamienne siedziska, niektóre z oparciami. Stanowi obiekt unikatowy. Jest to jedyny na Dolnym Śląsku taki pomnik średniowiecznego prawa zachowany wraz z siedzeniami. Podobny stół sędziowski znajduje się na rynku w Strzelinie, lecz tam nie zachowały się siedzenia. Stół sędziowski  został wykonany z piaskowca. Niestety nie udało nam się go zobaczyć w realu, z powodu złego oznakowania. Ukryty w wysokich trawach czy zaroślach. Szkoda.
Podsumowując wycieczka była przyjemna i jednocześnie edukacyjna.
AK, ZM

Powrót do Wydarzenia 2016