Wycieczka do Austrii

 Trzydniowy pobyt w Dolnej Austrii był pełen wrażeń. Austria powitała nas pełnią wiosny, piękną zielenią, łanami żółtego rzepaku a nawet kwitnącymi bzami i wieloma kwitnącymi kwiatami.
Naszym przewodnikiem przez te trzy dni była Pani Basia, która pięknie i ciekawie opowiadała nam historie zwiedzanych zabytków oraz tych mijanych po drodze. Uzupełnieniem  lub wprowadzeniem do danego dnia były też bardzo ciekawe opowieści pilota Michała Lewandowskiego. Bardzo za nie dziękujemy!
  Opactwo w Klosterneuburgu - to pierwszy  zwiedzany obiekt, położony na wysokim wzgórzu. Już sama bryła robi wrażenie.  W klasztorze znajdują się bezcenne dzieła sztuki średniowiecznej. W kaplicy Św. Leopolda podziwialiśmy ołtarz, który został wykonany w 1181 roku. Składa się on  51 złoconych plakietek z emaliowanymi przedstawieniami ze Starego i Nowego Testamentu.

Złoty ołtarz

  Zamek Kreuzenstein –  to kolejny przystanek. Zamek  został wybudowany w latach 1874-1906 na zlecenie Johanna Nepomuka Grafa Wilczka w miejscu dawnego średniowiecznego zamku. W zbrojowni zobaczyliśmy jedną z największych w Austrii, prywatną kolekcję broni historycznej. Znajdują się  tam zbroje, hełmy, tarcze i ochraniacze dla koni rycerzy, imponująca kolekcja mieczy, halabardy i małe szesnastowieczne armaty. Obejrzeliśmy też  wielką salę rycerską, komnaty książęce, kaplicę zamkową, salę myśliwską i kuchnię zamkową.  W kuchni stał ogromy stół  dębowy, na uwagę  zasługiwało też jej wyposażenie.

Zamek Kreuzenstein

  Spacer po  Tulln – prowadził pilot wycieczki pan Michał Lewandowski. Miasteczko bardzo zadbane,  tutaj czas oszczędził wiele pamiątek z okresu panowania Rzymian. Wielu osobom bardzo spodobał się piękny pomnik książki, jakże odmienny od naszego pomnika książki w Dzierżoniowie.

Pomnik książki


Drugiego dnia   trasa wiodła   wzdłuż Dunaju, gdzie  towarzyszyły   nam łagodne, porośnięte lasem i winoroślą stoki tworzące malownicze kulisy dla średniowiecznych miasteczek i barokowych klasztorów. Krems und Stein znane jako miejsce produkcji "musztardy kremskiej" - średniowieczne mury i historyczna zabudowa miasta, Starówka Stein.   Dürnstein - historia uwięzionego tutaj Ryszarda Lwie Serce oraz opactwo benedyktyńskie Melk, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Spacer po opactwie przekonał nas, że Melk stanowi arcydzieło owej epoki w sztuce, która jest tak bardzo austriacka, tak barokowa.
  St.Pölten - stolica landu, piękną zabudowę starówki ale i nowoczesną dzielnicę rządową mogliśmy zobaczyć podczas spaceru i czasu wolnego. Niektórym udało się usłyszeć próbę chóru uniwersyteckiego.

St.Polten

  Trzeciego dnia trasa przejazdu z hotelu znowu wiodła nas  przez malownicze miejscowości położone w Lasku Wiedeńskim.  Kolejne miejsce to miasteczko pełne zabytków i historii Mödling, zwiedziliśmy  Groty Hinterbrühl – pływaliśmy po podziemnym  jeziorze w b. kopalni gipsu był bardzo ciekawy. Przejechaliśmy nieopodal w Mayerlingu i wysłuchaliśmy opowieści o niewyjaśnionej po dzień dzisiejszy tragedia arcyksięcia Rudolfa i Marii Vetschery. Dziś w miejscu dworku myśliwskiego stoi kościół Karmelitanek. Malowniczą doliną Helenental dojechaliśmy do uzdrowiska Baden, które już dawni Rzymianie odkryli dla kąpieli kuracyjnych. Ciekawa zabudowa, piękny park z muszlą koncertową i znane kasyno. Spacer po kurorcie, ostatnie zakupy pamiątek z podróży i udaliśmy się  w drogę powrotną.