O czym do mnie szczekasz? - próby komunikacji ze zwierzętami. Jak odczytywać ich komunikaty?

W ostatnim dniu marca 2016 roku na spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej odbył się wykład lek.wet. Anety Jurczuk-Andrzejuk: "O czym do mnie szczekasz? - próby komunikacji ze zwierzętami. Jak odczytywać ich komunikaty?"
 Prelegentka wykład rozpoczęła od wskazania na długotrwałość związków człowieka i psa,które trwają między nimi od wielu tysiącleci. Podkreśliła, że chodzi w nich nie tylko o porozumienie i dobry kontakt, ale również o bezpieczeństwo. Dlatego trzeba nauczyć się rozpoznawać komunikaty wysyłane przez zwierzęta,jest to niezwykle ważna umiejętność pozwalająca na dobre, bezpieczne kontakty. Bardzo ważna jest umiejętność odczytywania mowy ciała psa i dźwięków jakie przy tym wydaje. Wskazała na sposoby reagowania w przypadku niebezpieczeństwa. Najważniejsze jest wysłanie komunikatu uspokajającego, a więc unikanie kontaktu wzrokowego, zatrzymanie się, stanięcie bokiem do
psa, powolne, spokojne ruchy, ominięcie psa łagodnym łukiem. Zwróciła uwagę, że w sytuacjach zagrożenia, należy umożliwić psu wycofanie się,jeśli nie będzie miał drogi ucieczki, może ugryźć.
    Stwierdziła, że cechy psa i jego zachowania są w znacznym stopniu uwarunkowane zachowaniami człowieka, wiele zależy od właściciela, od sposobu w jaki  wychowuje psa,jak go prowadzi, takim ten pies będzie. "Nasz pies świadczy o nas". Jeżeli pozwolimy na złe zachowania szczeniakowi traktując je jako zabawę, zachodzi obawa, że te zachowania utrwalą się i przejdą w nawykowe. Prowadząca uważa, że problemy tworzą ludzie utrwalając w zwierzętach złe  nawyki. Predyspozycje rasy nie decydują, ważniejsze jest właściwe prowadzenie psa poczynając od szczeniaka.
    Po wykładzie padło wiele pytań na które udzieliła wyczerpujących odpowiedzi. Uczestnicy przyjęli je z dużym zadowoleniem uznając wykład za niezwykle pożyteczny i interesujący.

Alicja Kosowska

 powrót do Wydarzeń 2016