Historia oręża polskiego

Podczas środowego  spotkania 2 marca 2016 roku,  w Muzeum Miejskim uczeń I LO w Dzierżoniowie Przemysław Kucharek opowiadał o dziejach oręża polskiego. Uwagę słuchaczy skupił głównie na husarii, która istniała prawie trzy stulecia. W tym czasie brała udział w wielu bitwach i potyczkach. Na sukcesy i polską sztukę wojenną w owym czasie duży wpływ mieli Tatarzy, którzy byli lekko uzbrojeni oraz wykonywali błyskawiczne i zaskakujące manewry podczas starć.   Kawaleria Rzeczypospolitej zaczęła  pozbywać się cięższych zbroi i tworzyć bardziej ruchliwe formacje. Wkrótce  okazała się znacznie bardziej skuteczna niż dawni zakuci w stal kopijnicy. Ćwiczenia jazdy i ustawienia szyku bitewnego pozwalało na sprawne rozwinięcie wojsk przez dowodzącego hetmana. Każdy znał swoje miejsce i wspólna praca przyniosła sukcesy.  Husaria swe sukcesy w dużej mierze zawdzięczała użytkowanemu przez siebie orężowi.
Najdłuższy okres kiedy husaria nie przegrała żadnej bitwy wynosi 125 lat (od 1500 do 1625r.). A dodać tu trzeba, że walczyła w tym czasie wielokrotnie z o wiele liczniejszym przeciwnikiem.
Jedno jest pewne - z biegiem lat husarzy dopadł grzech pychy. Mawiali dumnie, że kiedy będzie trzeba podeprą niebo swymi kopiami -  i ja w to wierzę - dodał Przemek  Kucharek.

Przed i po wykładzie uczestnicy spotkania mogli nabyć  świąteczne kartki i stroiki wykonane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dzierżoniowa.  
ZM

Powrót do Wydarzenia 2016