O zapomnianych Polakach, którzy zmienili świat

W środę 05 kwietnia 2017 roku wykład Krystyny Pawełek rozpoczął cykl wykładów o "Zapomnianych Polakach, którzy zmienili świat”. Wszyscy w świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze. U nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Warto zatem bliżej poznać ich życie i osiągnięcia.  Tym bardziej, że ich dzieła przetrwały i są cenione. Wykładowczyni przybliżyła sylwetki trzech Polaków.
- Ernesta Malinowskiego -  inżyniera drogowego i kolejowego, bohatera obrony Callao w 1866, budowniczego kolei w Peru i Ekwadorze, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei  Transandyjskiej. Mimo że całe przedsięwzięcie uważano wtedy (lata 1870-1876) za niemożliwe do zrealizowania, budowa udała się, a kolej jeździ po wybudowanych wtedy wiaduktach do dziś.
 - Henryka Arctowskiego - geografa, geofizyka, geologa, meteorologa, glacjologa i podróżnika, związanego z badaniami krajów polarnych. Jak mało, który podróżnik i naukowiec w świecie przyczynił się do poznania Antarktydy. W ciągu długiego, blisko 87-letniego życia opublikował ponad 400 prac, w których opisał swoje wyprawy i rezultaty badań naukowych.
- Rudolfa Weigla -  biologa, wynalazcę pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursor zastosowania owadów, głównie wszy odzieżowej  jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli zarazka tyfusu.

ZM

 

Powrót do Wydarzenia 2017