Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie

 Atom tlenu i dwie podpórki- atomy wodoru, to cząsteczka tlenku wodoru, czyli wody, H/O\H. Bez niej nie byłoby nas ani żadnego innego życia. W sobotę 18.02.2017 r., zwiedziliśmy poświęcone jej wrocławskie centrum wiedzy o wodzie pod nazwą "Hydropolis".  Byliśmy podzieleni na 2 grupy. Niniejsza relacja dotyczy jednej z nich, co trzeba podkreślić, gdyż wystąpiły różnice w prezentowanych eksponatach.
W holu wita gości akwarium z wirem wodnym i kilka ciekawych doświadczeń z projekcją  fal wodnych.
Na początku pokazano nam film o historii wody w aspekcie ewolucji wszechświata i Ziemi. Projekcja była efektowna ale mało praktyczna, ekran miał postać 360-stopniowej panoramy i w danej chwili można było widzieć tylko jego fragment. Sama ścieżka dźwiękowa była ciekawa; szczególnie należałoby podkreślić dokonującą się zmianę poglądów naukowców na pochodzenie ziemskiej wody. Dotychczas sądzono, że przyniosły ją komety, teraz zaczyna przeważać pogląd, że jednak była w skorupie ziemskiej od początku.
Muzeum jest podzielone na strefy.
W kolejnej z nich ("Głębiny") widzieliśmy replikę batyskafu "Trieste", który w 1960 roku eksplorował najgłębsze miejsca w oceanie, Rów Mariański. 9-tonowy batyskaf miał skromną, 2-osobową kajutę dla badających. W tej strefie oglądaliśmy także umieszczone w gablotach ryby głębinowe. Są to stworzenia pozbawione szkieletu, trudne do badania, gdyż wyjęte z głębin na powierzchnię eksplodują z powodu różnicy ciśnień.
W strefie - "Ocean życia"- zapoznaliśmy się bliżej z rekinem tygrysim i jego ulubionym pokarmem- tuńczykami. Były to oczywiście podwieszone modele, plus opowieść przewodnika. Ten gatunek jest też znany z ataków na ludzi.
Kolejna strefa -"Relaks" (podział wydaje się jednak dość arbitralny) pozwalała na odpoczynek, choć trudy zwiedzania nie były jeszcze tak duże. Można było sobie poleżeć na podświetlanym (ale twardym) leżaku, z czego niektórzy skorzystali. Tu ciekawostką były ściany pokryte żywym porostem, chrobotkiem reniferowym.
Wychodząc ze strefy "Relaksu" natrafiamy na przezroczystą kopię rzeźby "Dawid", Michała Anioła (wielkości 1:2 oryginału), wykonana metodą druku 3D z tworzywa sztucznego imitującego wodę. Jest ona fragmentem niedużej strefy "Człowiek i woda", w której mogliśmy poznać (lub przypomnieć sobie) rolę wody w organizmie i jej ilość, a korzystając z ekranów interaktywnych- także jej rolę społeczną.
"Historia inżynierii wodnej" to modele rożnych ciekawych wynalazków  wodnych, głównie ze starożytności. Mamy tu śrubę Archimedesa do transportu wody, koło wodne, zegar wodny i sztukę dla sztuki- turbinę Herona. W gablotach znajdują się modele znanych statków, w tym największego pasażerskiego: Allure of the seas.
W strefie - "Miasto i woda" - oglądaliśmy różne warstwy podświetlanej mapy Wrocławia, w tym mosty, sieć wodno-kanalizacyjną oraz wzbudzające największe zainteresowanie- obszary zalane i ocalone w trakcie powodzi z 1997 roku. Mamy tu też przedstawiony na planszach skomplikowany system poboru, oczyszczania i transportu wody pitnej, zaś po przeciwnej stronie - system oczyszczania ścieków. Warto dodać, że woda opuszczająca oczyszczalnię i kierowana do Odry ma większą czystość niż woda w tej rzece.
W ostatniej strefie -"Stan wody" -zawieszone są liczne, olbrzymie walce wykonane z dość miękkiego materiału. Ich poruszenie wywołuje odgłosy burzy (jak wynika z ulotki, odtwarzane są odpowiednie klipy dźwiękowe). Jest tu też zamknięty w gablocie, działający model zamieci śnieżnej.
Obiekt posiada zaplecze w postaci sklepu i kawiarenki. Po zwiedzaniu z przewodnikiem mieliśmy jeszcze ponad godzinę czasu wolnego na pogłębienie co bardziej interesujących tematów. W muzeum znajdują się liczne ekrany interaktywne, lecz na korzystanie z nich nie ma z reguły czasu w trakcie cyklu zwiedzania. Na zapoznanie się ze wszystkimi byłoby potrzeba pewnie kilka godzin, niemniej najbardziej interesujące każdy mógł sobie obejrzeć.

Janusz Mirek

Zobacz prezentację przygotowaną przez Bogusię Żyto:

Wrocławskie Hydropolis - Centrum wiedzy o wodzie (plik do pobrania w formacie PPS 9,0 MB)

Powrót do Wydarzenia 2017