Wydarzenia 2017 (I półrocze 2017 r.)

powrót do Wydarzenia 2017 II półrocze                           


Co trzeba wiedzieć o witaminach

  Ostatnie, przed wakacjami spotkanie  Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej 22 czerwca 2017 roku poświęcone zostało witaminom. O tym “Co trzeba wiedzieć o witaminach” mówiła lek. med. Ewa Radzyniak. 

Więcej czytaj tutaj ...


Spacerkiem po powiecie - panorama Bielawy

 Piękna pogoda sprzyjała nam 20.06.2017 w wyjeździe do Bielawy, którego celem było podziwianie panoramy miasta i poszukiwanie atrakcyjnych miejsc. Miasto wszystkim znane, za sprawą przewodników Magdy Sośnickiej-Dzwonek i Tadeusza Łazowskiego pokazało nam swoje nowe, nieznane bliżej oblicze.

Więcej czytaj tutaj ...


255 rocznica bitwy pod Dzierżoniowem

W środowe popołudnie 14 czerwca 2017 roku, w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa regionalista Arnold Kordasiewicz opowiedział nie tylko o bitwie pod Dzierżoniowem, która miała miejsce 255 lat temu, ale bardzo szczegółowo omówił tło historyczne tej bitwy.

Więcej czytaj tutaj ...


Moje lwowskie impresje  - 9-11 czerwca 2017

Najstarsza wzmianka pisemna o Lwowie pochodzi z 1256 r. Za założyciela miasta tradycyjnie uważa się Daniela Halickiego, księcia Halickiego i Wołyńskiego, a nazwa miasta miałaby pochodzić od imienia jego syna Lwa, a lwy, symbole miasta, są widoczne w wielu miejscach.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura baroku

  "Architektura baroku", to kolejny wykład  z cyklu "Architektura w pudełku", który 08 czerwca 2017 roku przedstawiła Patrycja Mazurek. A oto skrót wykładu:
Wykład mój dotyczył barokowego dzieła totalnego (inaczej: barokowej syntezy sztuk), czyli zespolenia różnych materii artystycznych w jednym dziele. Wywiązywało się ono z charakterystycznego dla tej epoki poszukiwania uniwersalnej wiedzy oraz duchowej i formalnej jedności wszystkich dziedzin artystycznych.

Więcej czytaj tutaj ...


Żywioły w sztuce, żywioły w nas

W dniu 07.06.2017 r. członkowie i fani TOZD spotkali się w Muzeum Dzierżoniowskim aby wysłuchać wykładu Pani Marii Tyws pt.  "Żywioły w sztuce, żywioły w nas".  Wprowadzając w temat wykładowczyni przedstawiła definicję żywiołów, które są  esencją świata, siłą, potęgą i energią obecną we wszechświecie.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Jaworzyny Śląskiej

W sobotę 03 czerwca 2017 roku z parkingu przy ul. Świdnickiej rozpoczęła swoją kolejną przygodę grupa członków i sympatyków TOZD. Tym razem była to wycieczka do Jaworzyny Śląskiej. W programie było zwiedzanie: Zakładu Porcelany Stołowej "Karolina" oraz „Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku”.

Więcej czytaj tutaj ...


Chirurgiczna precyzja, czyli o poezji Stanisława Barańczaka

01.06.2017 roku jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca spotkaliśmy się w Miejsko-Powiatowej bibliotece Publicznej aby wysłuchać wykładu realizowanego w ramach projektu "Świat sztuki". Temat rzeczony brzmiał "Chirurgiczna precyzja, czyli o poezji Stanisława Barańczaka" a poprowadził go polonista Pan Sebastian Runowicz wspólnie z młodzieżą z I LO w Dzierżoniowie.

Więcej czytaj tutaj ...


W poszukiwaniu meteorytu - spacer po Piławie Górnej.

W ostatni dzień maja 2017 r. odbyliśmy kolejny spacer w ramach projektu „Spacery po powiecie dzierżoniowskim”. W poszukiwaniu meteorytu wyruszyliśmy do Piławy Górnej i okolic. A dlaczego?  Otóż Piława Górna to jedyne uznane na Dolnym Śląsku miejsce upadu meteorytu.  A w tych okolicach spadły prawdopodobnie 3 meteory.

Więcej czytaj tutaj ...


Polkowice i okolice

 27 maja 2017 roku Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej zorganizowało kolejną już w tym roku wycieczkę – tym razem celem było miasto Polkowice i okolice. Przewodnikiem naszym był pan Ryszard Kuc, który dołączył do nas w Lubinie i od Lubina rozpoczęliśmy zwiedzanie.

Więcej czytaj tutaj ...


Współczesny nastolatek

W czwartek 25 maja 2017 roku miałam przyjemność przedstawić swoją prezentacje na temat "Współczesnego nastolatka". Głównie skupiłam się na problemach z jakimi boryka się dzisiejsza młodzież i opracowałam je pod kątem psychologicznym.

Więcej czytaj tutaj ...


Ścieżka w chmurach - Dolni Morava (20.05.2017 r.)

Pierwszym etapem podróży była Dolna Morava. Dolni Morava - gmina w  Czechach nad rzeką Orlicą liczące 310 mieszkańców. Atrakcją  Dolni Morava jest spacer  w  chmurach.

Więcej czytaj tutaj ...


Witold Gombrowicz - znany i mniej znany

W dniu 18 maja 2017 roku Pan Sebastian Runowicz - polonista I LO w Dzierżoniowie w niezwykły sposób przybliżył nam sylwetkę Witolda Gombrowicza, polskiego prozaika, dramaturga i eseisty. Gombrowicz większość swojego życia spędził poza granicami Polski a mianowicie w Argentynie, krótko w Berlinie Zachodnim i we Francji gdzie w 1969 roku zmarł i tam też został pochowany.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Złotoryi i okolic

 W sobotę 13 maja 2017 odbyła się wycieczka do Złotoryi i okolic. Przewodniczką była p. Sylwia Dudek-Kokot, mieszkanka tego miasta, która dołączyła do naszej grupy w Złotoryi na placu Reymonta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Baszty Kowalskiej, ze której szczytu roztacza się ładny widok na miasto. Baszta Kowalska stanowiła część murów obronnych, które otaczały Złotoryję od XIV do XIX wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura w pudełku - dom renesansowy

Na wykładzie Pani Patrycji Mazurek (11.05.2017) została zaprezentowana renesansowa architektura mieszkaniowa głównie Włoch i Niderlandów (jako dwóch najważniejszych ośrodków tej kultury) oraz ich wpływ na budownictwo mieszkaniowe w Polsce XVI i XVII wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Osobliwe i zagadkowe zdarzenia w czasie najazdu Mongołów na Śląsk w 1241 roku

W dniu 10 maja br. odbył się bardzo interesujący wykład dr Marka Sikorskiego na temat najazdu Mongołów na Śląsk w XIII w. Jedną z największych sensacji w dziejach Śląska była tzw. cudowna obrona Wrocławia podczas najazdu Mongołów w 1241 roku. Jak głoszą historyczne źródła, modlący się na murach obleganego miasta bł. Czesław, dominikanin, sprowadził ogień z nieba, który przepędził najeźdźców.

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

W dniu 07 maja 2017 roku odbył się kolejny wyjazd do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, tym razem na Koncert z okazji jubileuszu 70. urodzin Konstantego Andrzeja Kulki.

Więcej czytaj tutaj ...


Spacerkiem po powiecie - Ratajno, Przystronie i Wilów Wielki

Sobota 06 maja 2017 roku była kolejnym etapem realizacji projektu „Spacery po powiecie dzierżoniowskim”. Spacer rozpoczęliśmy w uroczej wsi Ratajno, prowadziła go przewodnik Grażyna Biernat. Jej krótkie wprowadzenie nt. kościoła p.w. św. Antoniego z Padwy, zostało znakomicie uzupełnione przez ks. proboszcza dr Wiesława Haczkiewicza, zarówno co do historii parafii, budynku kościoła i jego wyposażenia.

Więcej czytaj tutaj ...


Dlaczego kochamy Sienkiewicza? (z dn.04.05.2017)

Miał rację historyk literatury Julian Krzyżanowski, gdy mówił, że „Ażeby znaleźć właściwy punkt widzenia twórczości Sienkiewicza, trzeba stanąć na skrzyżowaniu dwóch płaszczyzn: (...) na płaszczyźnie polskiego, tradycyjnego punktu widzenia (...) i - pozapolskiego".

 Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Wołowa i okolic

Dnia 29 kwietnia 2017 odbyła się wycieczka do Wołowa i okolic. Wołów to miasto powiatowe położone 40 km od Wrocławia w malowniczej dolinie Odry. Miejscowość rozwijała się od XII wieku wokół zamku Piastów. Prawa miejskie uzyskał w 1285 roku.

 Więcej czytaj tutaj ...


Czego słuchał PRL

W ostatni kwietniowy czwartek t.j. 27.04.2017 roku spotkaliśmy się w DOK-u aby wysłuchać opowieści o tym "Czego słuchał PRL" Wykład  poprowadził  młody człowiek, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego Dawid Musiał, który jak sam określił  jest pasjonatem kultury PRL.

 Więcej czytaj tutaj ...


Perły Podkarpacia

Encyklopedia definiuje Podkarpacie jako region fizyczno-geograficzny położony na obszarze Austrii, Czech, Polski, Ukrainy i Rumunii. My zwiedzaliśmy jego polski wycinek, położony w województwie podkarpackim. Zaczęliśmy do Zamku Łańcuckiego.

 Więcej czytaj tutaj ...


Architektura w pudelku - Średniowiecze

W dniu 20.04.2017 roku w DOK-u miało miejsce kolejne spotkanie Towarzystwa Oświatowego  Ziemi Dzierżoniowskiej podczas, którego odbył się wykład dotyczący architektury średniowiecza. Wykład zrealizowany został w  ramach projektu "Ciekawi siebie i świata" i dofinansowany przez Gminę Miejską Dzierżoniów. Uczestnicy spotkania mieli okazję przeżyć wirtualną wycieczkę poprzez średniowieczne ogrody, zorganizowaną przez Panią Agnieszkę Gola z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

 Więcej czytaj tutaj ...


Spacerkiem po powiecie - Rościszów

W sobotę 08 kwietnia br. autobus ZKM linii nr 21, pomomo niepewnej pogody,  w pełni wypełnili uczestnicy spaceru przez Rościszów. Na pierwszym przystanku w Rościszowie czekała na nas obecna mieszkanka Rościszowa Magda Sośnicka-Dzwonek, która była przewodnikiem spaceru po Rościszowie z ciekawym przystankami.

Więcej czytaj tutaj ...


Widzenie podwójne – Beksińscy

6 kwietnia 2017 r. odbyło się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie kolejne spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Widzenie podwójne – Beksińscy” wygłosiła Jolanta Maniecka.

Więcej czytaj tutaj ...


Zapomniani Polacy, którzy zmienili świat

W środę 05 kwietnia 2017 roku wykład Krystyny Pawełek rozpoczął cykl wykładów o "Zapomnianych Polakach, którzy zmienili świat”. Wszyscy w świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze.

Więcej czytaj tutaj ...


 Wyjazd do Opery we Wrocławiu

W dniu 02 kwietnia br. TOZD po raz kolejny zorganizowało dla miłośników opery wyjazd na spektakl do Opery we Wrocławiu. Tym razem była to opera p.t. "Rigoletto" Giuseppe Verdi'ego. Przedstawienie, ze wspaniałą muzyką pod dyrekcją Macieja Figasa, w reżyserii, scenografii i inscenizacji Michała Znanieckiego dostarczyło nam wiele wrażeń. Tytułową rolę wyśpiewał Dainius Stumbras (gościnnie), jako Gilda wystąpiła ze słowiczym głosem Joanna Moskowicz, a w roli księcia Montui wystąpił (również gościnnie) Łukasz Gaj.

BL

 


To i owo o lekach

 
W przedostatni dzień marca 2017 roku członkowie i sympatycy TOZD uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z mgr farmacji Emilią Krupą, która  poprowadziła wykład-poradę o nazwie "To i owo o lekach". Spotkanie realizowane było w ramach projektu "Zdrowie to skarb" i zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie.

Więcej czytaj tutaj ...


Dobrawa, Jadwiga Andegaweńska ...

 W środę 29 marca w gościnnych salach dzierżoniowskiego muzeum odbył się kolejny z cyklu wykładów historycznych Janusza Manieckiego. Tym razem tematem były cztery polskie władczynie.

Więcej czytaj tutaj ...


Historia kuchni

W dniu 23.03.2017 roku spotkaliśmy się w DOK-u (jak zwykle licznie) aby wysłuchać wykładu p.n. "Historia kuchni (architektura i wyposażenie)". Wykład w ramach projektu "Ciekawi siebie i świata"  wygłosiła Pani Agnieszka Gola, pracownik Muzeum Architekury we Wrocławiu. Więcej czytaj tutaj ...


Spacerkiem po powiecie - wycieczka na Ślężę

Wiosna astronomiczna, kalendarzowa, duchowa itp. każdemu określenie to kojarzy się z czymś pięknym, kolorowym i wesołym. Pierwszy Dzień Wiosny tj. 21.03.2017 stał się motywem przewodnim do inauguracji tegorocznej edycji projektu TOZD "Spacery po Powiecie Dzierżoniowskim..." i zachęciło 56 osobową grupę do wyjazdu za miasto. Poszukiwanie wiosny odbyło się w okolicy Ślęży, a konkretnie: przełęcz Tąpadła i Szczyt Ślęży.

Więcej czytaj tutaj ...


Narodowe Forum Muzyki - Przemiana

17 marca br. uczestniczyliśmy w koncercie p.t. "Przemiana", który odbył się we  Wrocławskim  Narodowym Forum Muzyki. Koncert składał się z dwóch części. Więcej czytaj tutaj ...


Salome - archetyp kobiety fatalnej

16 marca mieliśmy przyjemność wysłuchać kolejnego znakomitego wykładu polonistki Barbary Rymarskiej, która przybliżyła historię biblijnej Salome i uświadomiła jej rolę w historii sztuki.

Więcej czytaj tutaj ...


Wisława Szymborska - portret kobiecy

9 marca br. zgromadzeni  licznie członkowie i sympatycy TOZD mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu o twórczości naszej noblistki, przedstawionego przez mgr Sebastiana  Runowicza – polonisty z I LO w Dzierżoniowie. Prezentację, znakomicie, uzupełniały recytacje wierszy Poetki w wykonaniu uczennic tego liceum: Marceliny Słomian, Weroniki Krystek i Agnieszki Piskorowskiej.

Więcej czytaj tutaj ...


Historia sukienki

W dniu 8.03.2017 roku nietypowo, bo w środę, spotkaliśmy się w Miejsko-Powiatowej  Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie aby wysłuchać opowieści o historii sukienki. Uczestnicy spotkali się tu z miłym akcentem ze strony kierownictwa Biblioteki. Każdy bowiem otrzymał kolorowego ptaszka symbolizującego  szybko nadchodzącą wiosnę.

Więcej czytaj tutaj ...


 Intryga - spektakl na scenie ATM

Intryga - to tytuł komedii kryminalnej w reżyserii Jana Englerta, w której przedstawieniu wzięliśmy udział 4 marca br. Spektakl (jeden z tylko dwóch przedstawianych we Wrocławiu) na scenie teatru ATM na Wrocławskich Bielanach był dla nas okazją do zobaczenie na scenie, na żywo, wspaniałych i znanych aktorów takich jak: Joanna Koroniewska, Beata Ścibakówna, Szymon Bobrowski, Tomasz Stockinger i Zbigniew Zamachowski.
Sztuka Jaime Salom (w przekładzie Rubi Birden) jest pełna zwrotów akcji, ujawniająca ludzki egoizm, hipokryzje, ambicję i cynizm, zaskakuje nas nieoczekiwanym zakończeniem. Była to dla nas również okazja do zapoznania się z nowym obiektem teatralnym i jego otoczeniem. Wracaliśmy do domu w dobrych humorach i obietnicą, że jeszcze tu wrócimy.

BL


Antykwaryczne polowania

Spotkanie z Jerzym Tomaszewskim, historykiem sztuki, dziennikarzem i antykwariuszem 02 marca 2017 roku było bardzo dynamiczne i pełne opowieści. Tematu opowieści dostarczyły przedmioty, które Pan Jerzy przywiózł ze sobą. Każdy prezentowany przedmiot to nowa opowieść. Więcej czytaj tutaj ...


Adam Hilary Bernard Chmielowski - życie i twórczość (01.03.2017)

Adam Chmielowski - powstaniec, malarz, opiekun ubogich - urodził się w 1845 roku w Igołomi, gdzie ojciec był naczelnikiem komory celnej. W 1863 roku walczył w powstaniu styczniowym w okolicach Miechowa. Podczas bitwy pod Mełchowem został ranny w nogę, którą amputowano. Więcej czytaj tutaj ...


Jak się kochają w niższych sferach - spektakl Teatru Kamienica

  Informacja, że w Dzierżoniowie można będzie zobaczyć spektakl w wykonaniu Teatru Kamienica, bardzo zainteresowała uczestników spotkań TOZD. W sobotni wieczór 25 lutego 2017 grupa ponad 60 osobowa świetnie się bawiła w kinie „Zbyszek”.
 

Akcja spektaklu p.t. „Jak się kochają w niższych sferach” była bardzo dynamiczna. Swoje role super odegrali Grażyna Wolszczak i Waldemar Błaszczyk, w czasie kolacji przenosili nas z jednego mieszkania do drugiego. Kod kolorystyczny dopasowany do stroju bohaterów i wystroju mieszkań pozwalał na szybką orientację. Resztę dopełnili Anna Oberc – Rafał Królikowski oraz  Andżelika Piechowicz- Piotr Polk.

ZM


Taniec – jedna miłość a różnorodność stylów

„Taniec – jedna miłość a różnorodność stylów” to temat czwartkowego spotkania TOZD, które odbyło się w DOK 23 lutego 2017 r. Było to autorskie spotkanie Adrianny Orzechowskiej, uczennicy I LO w Dzierżoniowie, która jednocześnie od kilku lat tańczy w zespole  tańca nowoczesnego „EWENEMENT”, sekcja działająca w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury.

Więcej czytaj tutaj ...


Czy jubileusz 500-lecia Reformacji jest ekumeniczną szansą dla Kościoła?

W dniu 22.02.2017 roku na cyklicznym spotkaniu TOZD w Muzeum Dzierżoniowskim ks. dr Jacek Froniewski z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu próbował odpowiedzieć na pytanie: Czy jubileusz 500-lecia Reformacji jest ekumeniczną szansą dla Kościoła?

Więcej czytaj tutaj ...


Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie

 Atom tlenu i dwie podpórki- atomy wodoru, to cząsteczka tlenku wodoru, czyli wody, H/O\H. Bez niej nie byłoby nas ani żadnego innego życia. W sobotę 18.02.2017 r., zwiedziliśmy poświęcone jej wrocławskie centrum wiedzy o wodzie pod nazwą "Hydropolis".

Więcej czytaj tutaj ...


Fakty i mity o lekach oraz o mikro i makroelementach

W dniu 16.02.2017 roku odbyło się spotkanie TOZD, na którym zebrani członkowie i sympatycy Towarzystwa wysłuchali wykładu na temat " Fakty i mity o lekach oraz o mikro i makroelementach". Wykład poprowadziła mgr farmacji Pani Emilia Krupa. Zagadnienia związane z przedmiotem wykładu zostały zaprezentowane w formie tez i pytań wraz z uzasadnieniem.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum Etnograficzne i Kolejkowo we Wrocławiu

Uczestnicy projektu „Ciekawi siebie i świata”, który uzyskał dofinansowanie z Gminy Miejskiej Dzierżoniów, a jest realizowany przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej, w sobotni poranek 11 lutego 2017 roku pojechali do Wrocławia. Celem głównym wyjazdu było zobaczenie czasowej wystawy medialnej „Skarby europejskiej kultury tradycyjnej”.

Więcej czytaj tutaj ...


Architektura w pudełku - Antyk

W czwartkowe popołudnie 09 lutego 2017 roku Patrycja Mazurek wprowadziła słuchaczy w świat antyku. A oto skrót wykładu przesłany przez Panią Patrycję Mazurek.
Wykład dotyczył historii sztuki antyku greckiego i rzymskiego. Miał na celu przybliżenie oraz przypomnienie dorobku kulturowego szczególnie starożytnej Hellady, wszak była ona kolebką całej cywilizacji zachodnioeuropejskiej, a jej osiągnięcia na polu rzeźby, architektury i urbanistyki są wykorzystywane do dzisiaj.

Więcej czytaj tutaj ...


Rosyjscy malarze - pieriedwiżnicy i ich wpływ na kulturę XIX w Rosji

Dnia 8 lutego b.r. w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie, odbył się wykład pt. “Rosyjscy malarze - pieriedwiżnicy i ich wpływ na kulturę XIX w Rosji” przeprowadzony przez pana Romualda Wojciechowskiego.

Więcej czytaj tutaj ...


Rachunek dla dorosłego

W czwartkowe popołudnie 02 lutego br Janiana Weretka-Piechowiak w swoim wykładzie "Rachunek dla dorosłego" wystawiony przez literaturę i sztukę "Dorosłość: kłopot czy wyzwanie?" powiedziała m.in.:

Więcej czytaj tutaj ...


Taniec towarzyski (26.01.2017)

Zdecydowałam się na wykład o tańcu towarzyskim, ponieważ sama tańczę od 10 lat i uważam, że jest to wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Sam taniec towarzyski, mimo że nie jest dyscyplina olimpijską, cieszy się ogromną popularnością: co roku, na całym świecie, odbywają się liczne turnieje tańca towarzyskiego.

Więcej czytaj tutaj ...


Wójt z Wierzchosławic

W dniu 25.01.2017 r. w gościnnych progach dzierżoniowskiego muzeum odbył się kolejny wykład w TOZD.  Prelegent Janusz Maniecki przypomniał tym razem jedną z najważniejszych postaci życia politycznego II RP – Wincentego Witosa.

Więcej czytaj tutaj ...


Co dają sekrety, tajemnice, kłamstwa, a co zabierają

W kolejny czwartek tj. 19 stycznia br. liczna grupa członków i sympatyków TOZD spotkała się w DOK-u  aby wysłuchać interesującego wykładu pt. "Co dają sekrety, tajemnice, kłamstwa, a co zabierają". Wykład poprowadziła psycholog Pani Ewa Starzycka.

Więcej czytaj tutaj ...


Zakryta kobieta odkrywa Iran w bibliotece

Maria Tyws - historyk sztuki i podróżniczka gościła w Dzierżoniowie już wielokrotnie. Tym razem na zaproszenie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej zrelacjonowała w Klubie Podróżnika wyprawę do Iranu, państwa na Bliskim Wschodzie leżącego nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

Więcej czytaj tutaj ...


Liżę Twoje serce - przedstawienie we Wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol

14 stycznia b.r. grupa członków i sympatyków TOZD wzięła udział w spektaklu  p.t. "Liżę Twoje serce" we Wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol. Spektakl Agnieszki Glińskiej i Tomasza Mana, w reżyserii Agnieszki Glińskiej to historia o niespełnionej miłości młodej Cyganki do Cygana ze złotym zębem. Rzecz się dzieje we Wrocławiu w 1945 roku, gdzie nikt tu nie jest u siebie i wszyscy próbują ułożyć sobie życie w zrujnowanym mieście. Historia ta, pełna niezwykłych postaci i miejsc, zmusza to refleksji.

 


Gabinet osobliwości

12 stycznia br. członkowie oraz sympatycy TOZD wysłuchali wykładu pt. "Gabinet osobliwości" Pani Agnieszki Goli z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wstępem do wykładu była prezentacja  obrazu rodziny Dimpfel z Regensburga związanej z gromadzeniem rzeczy niezwykłych. Gabinet osobliwości w języku niemieckim zwany  -  kunstkammer - to nic innego jak zbieranie i przechowywanie różnorodnych, często dziwnych i magicznych przedmiotów, dzieł sztuki, zabytków antycznych i numizmatów.

Więcej czytaj tutaj ...


Skrzypek na dachu - wyjazd do Opery Wrocławskiej

W dniu 10 stycznia 2017 r. 70-osobowa grupa członków i sympatyków TOZD wybrała się do Opery Wrocławskiej na muzykal w dwóch aktach  "Skrzypek na dachu". Spektakl w reżyserii Marka Weissa był pełen wspaniałej muzyki autorstwa Jerry'go Bock'a, tańca w choreografii Emila Wesołowskiego oraz żydowskiego humoru: libretto - Joseph Stein, teksty piosenek - Sheldon Harnick.

 


Spotkanie autorskie z Krystyną Patrzykąt

5 stycznia 2017 r. odbyło się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, poprowadziła je Jolanta Maniecka. Było to spotkanie autorskie Krystyny Patrzykąt, promujące jej dwa ostatnie tomiki wierszy: „Radości i smuteczki”, „Frywolitki” oraz książeczkę jej siostry, Wandy Jankiewicz: „Tobie”.

Więcej czytaj tutaj ...


 Skąd się wzięły kolędy?

Niezwykły charakter miało pierwsze w nowym roku spotkanie TOZD, które odbyło się 4 stycznia 2017 r. w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie. Był to wykład Barbary Rymarskiej p.t. "Skąd się wzięły kolędy" połączony ze wspólnym śpiewaniem kolęd pod kierunkiem Barbary Pachury, grającej na gitarze.

Więcej czytaj tutaj ...