Hortensje

„Kwiaty są jak wiersze, to poezja ziemi, (...)
napisane barwą, zawsze w tle zieleni,
dostarczają zmysłom najpiękniejszych wzruszeń” -  Bolesław Ziaja

I takie właśnie są hortensje. O ich tajnikach, uprawie i hodowli opowiadała nam  w ostatni dzień lutego 2024 roku p. Hanna Grzeszczak-Nowak.

Hortensje  (Hydrangea) są rośliną ozdobną i dekoracyjną. Zachwycają kwiatami o fascynujących kolorach, które zdobią ogrody i zielone zakątki  przez wiele letnich tygodni. Są symbolem bogactwa, wdzięczności, szlachetności, i niewinności, kojarzone są z wyciszeniem i spokojem.

Hortensje to krzewy, pnącza i niewielkie drzewka z rodziny hortensjowatych. Pochodzą głównie z Azji – z terenów Chin, Korei i Japonii. W środowisku naturalnym rosną w lasach, na skalistych stokach i wzdłuż wybrzeży, osiągając tam imponującą wysokość nawet do 4 metrów. Okazałe kwiatostany hortensji mają formę wiech i baldachów, które mogą być wypukłe, płaskie, stożkowate lub kuliste. Kwitną od czerwca do późnej jesieni i zmieniają kolory jak kameleon. Mienią się barwami zieleni, bieli, błękitu, różu, czerwieni a nawet fioletu. A wszystko zależy od kwasowości podłoża.    

 Do Europy hortensje zawitały w XVIII wieku i do dzisiaj cieszą się dużą popularnością.  Ich niezwykła uroda i łatwość w uprawie sprawia, że należą do najchętniej uprawianych krzewów ozdobnych. Do najczęściej spotykanych w naszym klimacie  należy mrozoodporna hortensja bukietowa nazywana „azjatycką księżniczką” i hortensja krzewiasta -  królowa polskich ogrodów Anabelle (posiadająca zbliżone wymagania). Chętnie nasadzanym gatunkiem  jest także „delikatna panna” czyli  hortensja ogrodowa bardziej wrażliwa na warunki klimatyczne. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszy się też wijąca się po murach drzewach i ogrodzeniach hortensja pnąca, tworząc w ten sposób zielone ściany i tajemnicze ogrody. Coraz częściej uprawiana jest  również hortensja dębolistna o niezwykle dużych i błyszczących liściach przebarwiających się jesienią na czerwono. Poszczególne odmiany różnią się między sobą, ale każda z nich ma w sobie coś niepowtarzalnego.

Piękne i dostojne hortensje stanowią nieodłączny element ogrodowego pejzażu. Urzekają latem zwiewnym, koronkowym wyglądem i klasyczną elegancją, ale zdobią ogród także zimą. Oprószone śniegiem i zmrożone zimowym powietrzem również zachwycają,  przyciągają uwagę i urozmaicają widok uśpionego krajobrazu.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2024

W galerii wykorzystano zdjęcia slajdów z prezentacji Hanny Grzeszczak-Nowak.