Żywność ekologiczna - fakty i mity

Dnia 8 grudnia odbył się wykład ,,Żywność ekologiczna - fakty i mity" przeprowadzony przez dietetyk Aleksandrę Gil.
  Żywność ekologiczna to określenie żywności produkowanej metodami rolnictwa ekologicznego. W takim rolnictwie nie używa się nawozów sztucznych i pestycydów. Ekologiczna produkcja żywności wspiera ochronę zdrowia ludzi i środowiska – co oznacza, że naturalne ekosystemy nie są dodatkowo obciążone oraz wspierany jest rozwój rolnictwa.
 Cechy żywności ekologicznej:

    -wyprodukowana jest według ściśle określonych zasad rolnictwa ekologicznego, ujętych w postaci przepisów prawnych,

    -proces jej powstawania jest śledzony, kontrolowany i udokumentowany „od pola do stołu”,

    -odpowiedzialność za jej jakość ponosi producent i jednostka kontrolująca proces produkcji.

 Żywność ekologiczna zawiera więcej antyoksydantów i witamin (szczególnie witaminy C i z grupy B). Większa zawartość związków polifenolowych w ekologicznych roślinach może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka przewlekłych schorzeń takich jak choroby układu krążenia, choroby neurodegeneracyjne czy nowotwory. Większa zawartość witaminy C może mieć szczególne działanie w profilaktyce antynowotworowej. Produkty ekologiczne pochodzenia zwierzęcego wykazują wyższą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

 Mleko pochodzące od krów z gospodarstw ekologicznych cechuje się wyższym poziomem kwasów omega w porównaniu do mleka uzyskiwanego z gospodarstw konwencjonalnych. Mięso ekologiczne ma przede wszystkim wyższą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3.
  Substancje te wywierają szereg korzystnych działań na organizm człowieka, m. in. dla układu sercowo-naczyniowego.

 Na całym świecie przybywa producentów, którzy decydują się na taki właśnie sposób wytwarzania żywności, rośnie również liczba konsumentów żywności ekologicznej. Polscy konsumenci kupują żywność ekologiczną przede wszystkim ze względu na troskę o zdrowie własne i swoich najbliższych. Ważne jest dla nas także przekonanie, że żywność ekologiczna jest bezpieczna, nie zawiera pozostałości pestycydów oraz wyróżnia się pod względem walorów smakowych. Coraz ważniejsze dla konsumentów stają się także wartości „stojące za produktami”, takie jak troska o środowisko i dobrostan zwierząt gospodarskich

 

Powrót do Wydarzenia 2022