Ścieżka Historyczno - Przyrodnicza w Piławie Dolnej

Co się odwlecze to nie uciecze...
Skoro deszczowa pogoda nie pozwoliła na spacer Ścieżką Historyczno - Przyrodniczą w Piławie Dolnej w dniu 13 czerwca to korzystajmy z pięknej pogody i chodźmy w dniu 02.08.2022!
Ścieżka zaczyna się i kończy przy stawach w centrum Piławy Dolnej.
My rozpoczniemy spacer przy dawnym kościele ewangelickim, zwanym "czerwonym" gdyż zbudowano go w XIX wieku z czerwonej cegły. Za kościołem znajduje się dawny cmentarz ewangelicki, przez który wiedzie nasz szlak. Nieużytkowany cmentarz, porośnięty gęstymi samosiejkami, bluszczem robi ogromne wrażenie. Przecina go regularna siatka dawnych alejek wyznaczonych przez stare lipy.

Po przejściu z cmentarza ścieżka prowadzi  w prawo by następnie skręcić w lewo i polną drogą doprowadza do kępy drzew, w której stoją drewniane ławki. Rozciąga się stąd rozległa panorama Gór Sowich i Kotliny Dzierżoniowskiej z miastem w jej centrum. Ścieżka prowadzi cały czas polnymi drogami, z pięknymi widokami wokół.
Długi tunel pomiędzy uprawami wysokiej kukurydzy robi wrażenie!

Ale to nie są zwykłe pola uprawne i łąki...
To miejsce ważnej bitwy w historii Śląska i Europy - to tutaj w sierpniu 1762 r. wojska pruskie pod wodzą króla Fryderyka II pokonały armię austriacką ! Na Wzgórzach Gilowskich  rozegrała się jedna z ostatnich bitew wojny siedmioletniej – jej wynik wpłynął  ostatecznie na utratę Śląska przez Austrię na rzecz Prus.
Wielka historia okolicznych pól ...

Idąc dalej, dochodzimy do punktu, które miało być w zamyśle miejscem gdzie turysta odpocznie, wykona kilka ćwiczeń i będzie podziwiać życie owadów w domkach. Zarośnięta łąka, zniszczone urządzenia i ledwo widoczne w wysokich trawach resztki ławek - to aktualny obraz tego miejsca... Smutne.
Tu jednak robimy przerwę, drugie śniadanie w otoczeniu pięknej przyrody smakuje wybornie !
Dalsza droga prowadzi starą aleją czereśniową i doprowadza do... stawów w Piławie Dolnej !
Niemęcząca trasa, piękna pogoda, rozległe panoramy i ciekawa historia najbliższej okolicy przyciągnęła 34 uczestników.

Wycieczkę prowadziła Grażyna Biernat - przewodnik sudecki i terenowy dolnośląski.

Do zobaczenia we wrześniu !

GB

 

Powrót do Wydarzenia 2022