Powtórka z historii - Władysław Jagiełło

Władysław Jagiełło – wielki książę litewski i król Polski. Potomek litewskiego rodu Giedyminowiczów i założyciel polskiej dynastii Jagiellonów. To jedna z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Przez współczesnych historyków uważany jest za jednego z najlepszych polskich władców. Aby zasiąść na polskim tronie i zgodnie z zawartą Unią w Krewie Jagiełło  przyjął chrzest i imię Władysław, poddał chrystianizacji Litwę  i pojął za żonę królową Polski Jadwigę Andegaweńską i krótko po ślubie został koronowany na króla  (mówi się, że od tej pory  Polska miała dwóch królów).
Po śmierci żony Jadwigi i córki Elżbiety Władysław Jagiełło żenił się jeszcze trzykrotnie. Posiadał troje dzieci. Córkę Jadwigę z Anną Cylejską i dwóch synów z czwartą żoną Zofią Holszańską (Władysława i Kazimierza).
W czasie swojego długiego panowania (ponad 40 lat) Władysław Jagiełło wzmocnił pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Połączył Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie tworząc największe państwo ówczesnej Europy. Odniósł zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem - największej bitwie średniowiecznej Europy, która obaliła mit niepokonanych rycerzy zakonnych. Odegrał też wielką rolę w kształtowaniu oblicza polskiego rycerstwa i polskiej szlachty, poprzez nadanie im szeregu przywilejów.
Ale Władysław Jagiełło to nie tylko historia. To także człowiek ze swoimi emocjami, zamiłowaniami czy przywarami. Nie był osobą wykształconą, dostrzegał jednak rolę nauki i ufundował odnowienie Akademii Krakowskiej. Stronił od alkoholu, pił tylko wodę źródlaną, która „nie mąciła umysłu” - w ten sposób chronił się też przed ewentualnymi próbami otrucia go. Był bardzo pobożnym chrześcijaninem a jednocześnie bardzo zabobonny. Był także czyściochem (rzecz rzadka w współczesnym mu świecie) i śpiochem. Uwielbiał gruszki ale nie lubił jabłek. Miał pokojowe usposobienie i jeśli chciał uniknąć konfliktów, wybierał się na słynne i długie łowy królewskie. Podobno zamiłowanie do polowań i przyrody przyczyniło się do śmierci leciwego już władcy (miał ponad 80 lat), który zbyt długo słuchając śpiewu słowika nabawił się przeziębienia i po kilkunastu dniach zmarł. A było to 1 czerwca 1434 roku.
Informacje na temat wielkiego króla Polski i wiele zabawnych ciekawostek z nim związanych przekazał nam w dniu 28.10.2021 roku Pan Romuald Wojciechowski.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2021