Praktyczne wskazówki internisty

  „Ruch to zdrowie” niektórzy uważają że to zwykły oklepany slogan, ale ten pogląd na szczęście się zmienia. Korzystanie z aktywnego relaksu najlepiej na świeżym powietrzu leczy i ciało i duszę. Drugim bardzo ważnym aspektem zdrowego i długiego życia jest pozytywna odpowiedź na pytanie, które trzeba sobie zadawać na co dzień to:  „Czy wiesz co jesz”.
  Jeżeli w odpowiedzi znajdują się warzywa i owoce w przeważającej ilości nad pieczywem, nabiałem i schabowym to bardzo dobrze. Sami sobie zwiększamy szanse na to aby nie zachorować na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę i demencję. Niestety ta niezbędna troska o nasze zdrowie nie daje stuprocentowej gwarancji. Każdy z nas korzysta z Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
  Bardzo praktycznych rad udzieliła nam Pani doktor lek. med. Danuta Powierza na spotkaniu w DOK  26 września 2019r. Pani doktor poruszyła wiele ważnych tematów, które dotyczą wszystkich a szczególnie ludzi w wieku emerytalnym.

    • Jeżeli przytrafi się nam podejrzenie o cukrzycę warto mierzyć poziom cukru  nie tylko na czczo ale również 2 godz. po każdym posiłku i dopiero wtedy można ocenić jak nasz organizm reaguje na pokarmy.

   • Warto również a szczególnie w takim bardziej dojrzałym wieku sprawdzać swoje ciśnienie tętnicze. Reagowanie na duże wahania może zapobiec  przed niebezpiecznymi dla życia chorobami.
      
    • Ciekawiło nas :

      - kto może i w jaki sposób ubiegać się o zasiłek 500+ dla emerytów i rencistów,

      - komu w myśl nowych przepisów przysługuje karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych,

      - dlaczego osoba z epilepsją może utracić prawo jazdy,

      - komu przysługują recepty z literką S czyli bezpłatne leki i jakie przeszkody  można tu spotkać.

    • Dowiedzieliśmy się że specjaliści do których nie musimy mieć skierowań to onkolog, ginekolog, psychiatra i dentysta.

    • Ważnym tematem szczególnie w wieku senioralnym jest kwestia korzystania z rehabilitacji, teraz wiemy, że pomimo długiego okresu oczekiwania są przywileje, które  mają  osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, oraz inwalidzi wojenni i kombatanci.
    • Choroba nowotworowa niestety jest obecnie bardzo częstą dolegliwością. Pani doktor poinformowała nas jak ubiegać się o zieloną kartę, która pozwala przyśpieszyć leczenie.

    •  Wiemy również lepiej jak i kiedy możemy starać się o pobyt w sanatorium.

   Pani doktor przybliżyła nam sposoby korzystania z opieki zdrowotnej, chętnie odpowiadała na nurtujące nas pytania. Naprawdę warto korzystać z takich spotkań.  Po spotkaniu otrzymaliśmy broszurki o zdrowym żywieniu, gimnastyce, którą możemy wykonywać w domu oraz dzienniczki do zapisu pomiarów ciśnienia i cukru.
   
  Nie trzeba stać w kolejce do gabinetu, wystarczy przyjść na spotkanie a wiele wątpliwości zostanie rozwianych. A kiedy jesteśmy razem warto się do siebie uśmiechać to też jeden z elementów, który poprawia stan naszego zdrowia.
  Śmiejąc się dostarczamy sobie więcej tlenu, nasz mózg pracuje lepiej i pobudza do pracy układ krążenia, wspomaga serce. Jest zaraźliwy ale to naprawdę nie jest niepokojące a wręcz przeciwnie i warto to sprawdzić. „Śmiech to zdrowie”.

 Irena Kowal
 

 

Powrót do Wydarzenia 2019