Wydarzenia 2019 (I półrocze)

 powrót do Wydarzenia 2019 II półrocze


Wyjazd do Ząbkowic Śląskich i Kopalni Szklary (15.06.2019)

Co słychać w sąsiednim powiecie? Sprawdzaliśmy to podczas wycieczki do Ząbkowic Śląskich i Szklar. Dzisiejsze Ząbkowice zostały założone około roku 1280 pod nazwę Frankenstein, przetrwałą aż do 1945 roku.
Zwiedzanie w dwóch grupach rozpoczęliśmy od Krzywej Wieży oraz muzeum o nazwie "Izba Pamiątek regionalnych". 34-metrowa, kwadratowa Krzywa Wieża jest odchylona od pionu 2,14 m, co stawia ją w europejskiej czołówce. Ani czas jej budowy, ani przeznaczenie, ani powody pochylenia - nie są dokładnie znane. Przypuszczalnie był to początek XV wieku i była ona częścią zamku.

Więcej czytaj tutaj ...


 Iluminacje średniowiecznych manuskryptów

Agnieszka Gola w czasie ostatniego spotkania TOZD przed wakacjami 13 czerwca 2019 roku mówiła o średniowiecznym zdobnictwie książkowym. Poniżej skrót wykładu:
  Jedną z najbardziej charakterystycznych dla średniowiecza dziedzin malarstwa było iluminatorstwo. Chodź pierwsze kodeksy pergaminowe pojawiły się już w starożytności (1 wiek n. e.), to dopiero w epoce średniowiecznej wyparły one skutecznie zwoje papirusowe, a sztuka ich zdobienia osiągnęła wysoki poziom artyzmu. Do produkcji kodeksów stosowano dwóch podstawowych rodzajów pergaminu.

Więcej czytaj tutaj ...


Unia Lubelska (12.06.2019)

Minęło 450 lat od porozumienia pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pierwszego lipca 1569 roku na sejmie walnym w Lublinie podpisano akt unii lubelskiej zwany również unią realną. W jej wyniku powstało państwo znane z historii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą oraz polityką zagraniczną i obronną. Odrębny pozostał skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo. Czy Unia spełniła oczekiwania?

Więcej czytaj tutaj ...


Niemodlin i okolice

W sobotę 8 czerwca 2019 roku wyruszyliśmy w naszą kolejną podróż.  Tym razem mieliśmy zwiedzać Niemodlin i jego okolice.  Pogoda była dla nas łaskawa – nie padało i nie było upału.  Program wycieczki był bardzo bogaty i ciekawy. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy  od zwiedzania  Zamku Książęcego Niemodlin, który  jest jednym z najpotężniejszych zamków w Polsce.

Niemodlin i okolice


Fenomen Eleny Ferrant

6 czerwca 2019 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Fenomen Eleny Ferrante” wygłosiła Jolanta Maniecka.
Kim jest? Dlaczego jej powieści podbijają świat, a ją samą porównuje się do Prousta? Nikt nie wie, chociaż prowadzono niejedno śledztwo, mające rozwiązać zagadkę. Wciąż wiadomo tylko, że jest jedną z najbardziej tajemniczych pisarek w historii.

Więcej czytaj tutaj ...


Ja i ekologia - uzdatnianie i oczyszczanie wody

Każdy z nas zużywa miesięcznie ok. 5 m3 wody. Odkręcając kran nie zastanawiamy się  jaką drogę przebyła woda zanim trafiła do naszego mieszkania. Chwile  refleksji nachodzą nas jedynie gdy płacimy za nią rachunki. O historii i współczesnej działalności  dzierżoniowskich Wodociągów, podczas wycieczki 4 czerwca, opowiadał nam pan mgr inż. Andrzej Bronowicki Prezes Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Dzierżoniowie.

Więcej czytaj tutaj ...


Dolina pałaców i ogrodów

 W piękny sobotni poranek 1 czerwca 2019  wybraliśmy się na zwiedzanie pałaców i ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia miasta Jelenia Góra. Miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą  Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa.

Więcej czytaj tutaj ...


Teatr Komedii we Wrocławiu

W dniu 31 maja b.r. grupa członków i sympatyków TOZD była na spektaklu  w Teatrze Komedia we Wrocławiu, był to pierwszy nasz wyjazd do tego teatru. Spektakl p.t. "Edukacja Rity" Wille'go Russella w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego to właściwie teatr dwóch aktorów: Magdaleny Margulewicz w roli Rity i Wojciecha Dąbrowskiego w roli Franka. Napisałam właściwie ponieważ w sztukę były wkomponowane utwory muzyczne na saksofonie w opracowaniu muzycznym Bartosza Pernala i wykonaniu Karoliny Pernal, które świetnie podkreślały nastrój.
Autor sztuki opowiada o spotkaniu Franka, uniwersyteckiego profesora z Ritą, fryzjerką chcącą odmiany swojego życia za pomocą zdobytej wiedzy na Otwartym Uniwersytecie. Wspólne spotkania, rozmowy o literaturze i poezji odmieniają ich oboje, niestety ich rozstanie jest nieuchronne. Wszystko to okraszone znakomitymi dialogami i znakomitym aktorstwem dostarczyło nam wiele wrażeń.
Zdjęcie ze strony http: //teatrkomedia.com/ spektakl-edukacja-rity.

 B.L.


 Porady prawne dla seniorów (30.05.2019)

Moderator: Pani Kazimiera Lenkiewicz – prawniczka wieloletnia Radczyni Prawna w Organach Administracji Samorządowej w Dzierżoniowie i Niemczy Pani  Radczyni skoncentrowała swoją i uczestników spotkania uwagę na problemach:
    • Umowy (zwłaszcza konsumenckie)
    • Sprawy rodzinne (rozwody, separacja, alimenty)
    • Spadki i darowizny.

Więcej czytaj tutaj ...


LAND ART (29.05.2019)

    Wykład rozpoczęła krótka refleksja na temat kształtowania natury w sztuce od starożytności do początku XX wieku. Wówczas ograniczała się ona głównie do architektury krajobrazu i sztuki ogrodowej, a co za tym idzie – służyła przede wszystkim człowiekowi, była projektowana dla niego i na jego wymiar.

Więcej czytaj tutaj ...


Ja i ekologia - wyprawa do Piławy Górnej

W sobotę 25 maja br. grupa z TOZD z Dzierżoniowa uczestniczyła w realizacji  projektu „Ja i ekologia”. Maszerując z przystanku doszliśmy do zakładu kamieniarskiego - FARON  w Piławie Górnej. Jest to firma rodzinna, Henryka, Alicji, i Stanisława. Pan Stanisław przyjął nas w swoich gościnnych progach i w ciekawy sposób zaznajomił z działalnością zakładu.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

W piątkowe popołudnie 24 maja b.r. udaliśmy się po raz kolejny w tym roku na ucztę muzyczną do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Tego wieczoru w programie były trzy utwory: uwertura, koncert i symfonia. Pierwsza to Uwertura do opery "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta, drugim utworem był Koncert skrzypcowy a-moll op.82 Aleksandra Głazunowa, w którym popis wirtuozerii na skrzypcach dała Anna Osowska-Kud. Trzecim utworem była wspaniała i najbardziej popularna V Symfonia c-mol op.67 Ludwiga van Beethovena. Wszystkie utwory wykonywała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą Pawła Kotla. Wracaliśmy do Dzierżoniowa zadowoleni i pełni muzyki brzmiącej jeszcze w naszych uszach.

B.L.


Zofia Stryjeńska zwana księżniczką sztuki polskiej

Zofia Stryjeńska , “Zocha” - księżniczka sztuki polskiej. Takimi słowami rozpoczęła w dniu 23.05 2019 r. wykład Pani Maria Tyws. Malarka Zofia z Lubańskich Stryjeńska  była znakiem firmowym dwudziestolecia międzywojennnego. We wczesnej młodości uczyła się malarstwa u Marii Niedzielskiej a następnie w męskim przebraniu studiowała na Akademii Sztuk Pięknych  w Monachium.

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do serowni w Lutomierzu

We wtorek 21 maja br. wybraliśmy się 51 osobową  grupą na wycieczkę do Lutomierza.  Miejscowość ta jest oddalona od Dzierżoniowa o ok.18 kilometrów, ale większość z nas o niej nic nie wiedziała.

Więcej czytaj tutaj ...


Wycieczka do Bydgoszczy i Torunia

   „Piękna Nasza Polska Cała”  to słowa nie modnej już piosenki  ale słuszne i prawdziwe. Po egzotycznym wypadzie do Chin, tym razem 18 i 19 maja odwiedziliśmy Toruń i Bydgoszcz. Toruń to osiemsetletnie miasto, które miało szczęście nie zostać zniszczone w czasie II wojny światowej.

Więcej czytaj tutaj ...


Cel: Ziemia. O zderzeniach planetoid z Ziemią

W czwartkowe popołudnie 16 maja 2019 roku profesor Andrzej Pigulski, z Uniwersytetu Wrocławskiego, bardzo ciekawie opowiadał słuchaczom o zderzeniach planetoid z Ziemią.
Wykład był wzbogacony prezentacją medialną.
Od czasu do czasu media informują o obserwacjach jasnych bolidów czy meteorów.

Więcej czytaj tutaj ...


Wrocław - Dzielnicę  Czterech Wyznań

11 maja br. po raz kolejny wybraliśmy się do Wrocławia. Tym razem zwiedzaliśmy Dzielnicę  Czterech Wyznań. Dzielnicę  tworzy obszar ograniczony ulicami Pawła Włodkowica, św. Antoniego, św. Mikołaja i Kazimierza Wielkiego. W odległości kilkuset metrów od siebie znajdują się tu: synagoga Pod Białym Bocianem,  kościół luterański, prawosławna cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy i kościół rzymskokatolicki św. Antoniego z Padwy. Dzielnicę symbolizuje różnorodność oraz tolerancja religijna i kulturowa Wrocławia.

Więcej czytaj tutaj ...


Bohumil Hrabal wlecze się do nieba. O pisarzu, któremu się nie chciało

9 maja 2019 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Bohumil Hrabal wlecze się do nieba. O pisarzu, któremu się nie chciało” wygłosiła Jolanta Maniecka.
O Hrabalu pamięta niewielu. Czesi go nie cenią, bo pisał – nawet nieźle – ale literaturę niepoważną, błazeńską. Daleko mu do wielkości. Polskim czytelnikom trzeba go przypominać, bo warto z nim się spotykać.

Więcej czytaj tutaj ...


Chiny 27.04-06.05.2019
    
  Lecieliśmy ku wschodowi. Słońca i świata. Nasz metalowy smok w swym pojemnym brzuchu miał po dwa fotele od strony okien i po cztery na środku. Po opuszczeniu terenów zurbanizowanych frunęliśmy długo nad niezamieszkałymi obszarami Rosji, potem nad Mongolią, aż po ponad 8 godzinach od Warszawy wylądowaliśmy w Beijingu, czyli w Pekinie. Różnica czasu wynosi 6 godzin, rzeczy dzieją się tam wcześniej niż u nas.

Więcej czytaj tutaj ...


Krótka historia łazienki    (25.04.2019)

Trudno dziś sobie wyobrazić współczesne mieszkanie bez łazienki czy ubikacji. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze w początkach XX wieku posiadanie łazienki było luksusem dostępnym jedynie najbogatszym warstwom społecznym. Na przykład w 1906 roku w Kopenhadze posiadało je zaledwie 3,8% mieszkań, podczas gdy otwarty w tym samym czasie słynny Hotel Ritz w Londynie oferował swoim gościom eleganckie apartamenty z osobną łazienką wyposażoną w wannę, umywalkę, bidet i muszlę klozetową.

Więcej czytaj tutaj w artykule Agnieszkli Goli ...


Zamki pogranicza – Nachod i  Ratibořice

  Jest 13 kwietnia 2019 r. członkowie i sympatycy Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej spotykają się na zbiórce o godzinie ósmej. Jest  dość zimno ale nam to nie przeszkadza w wycieczce do Czech. Jedziemy luksusowym autobusem naszym celem jest zwiedzanie zamków pogranicza w Czechach.

Więcej czytaj tutaj ...


Sokrates, czyli jak rodzą się mądre myśli

11 kwietnia 2019 r. w DOK-u odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej. Temat  przybliżył, licznie zgromadzonym uczestnikom spotkania, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie Romuald Wojciechowski.

Więcej czytaj tutaj ...


„O Marku Edelmanie słów kilka” (10.04.2019)

Mówiąc o Marku Edelmanie trudno ograniczyć się do kilku słów czy zdań. Bundowiec, ostatni przywódca Powstania w Getcie Warszawskim, uczestnik Powstania Warszawskiego, lekarz stosujący nowatorskie terapie i opozycjonista.

Więcej czytaj tutaj ...


Ruch po zdrowie - SALSA

8 kwietnia b.r. zakończyły się warsztaty z salsy. Felieton z całych warsztatów zobacz tutaj ...


Ścieżka Hochbergów (06.04.32019)

Z Hochbergami brataliśmy się ostatnio 1. grudnia; teraz sprawdziliśmy gdzie chodzili na spacery. Jak się można domyślać - w rejonie swojej siedziby. Przeciętny turysta, przyjeżdżający do Zamku Książ, porusza się po niewielkim obszarze wokół niego i z reguły nie zdaje sobie sprawy z malowniczości pobliskich krajobrazów.

Więcej czytaj tutaj ...


Kto ty jesteś?... - mało znani autorzy BARDZO znanych tekstów
(skrót wykładu Barbary Rymarskiej 4 kwietnia 2019)

 Któż z nas nie zna „Katechizmu dziecka polskiego” (zaczynającego się od słów „Kto ty jesteś? Polak mały....)? Podobnie jest z popularną pieśnią „Góralu, czy ci nie żal?”  W odróżnieniu od obu tekstów ich autorzy są praktycznie nieznani, chociaż swego czasu  byli bardzo popularni, a ich pogrzeby miały manifestacyjny charakter

Więcej czytaj tutaj ...


Kamionki - Muzeum Góry Sowie

 „Bądźmy aktywni” - to kolejny projekt realizowany w 2019 roku  przez członków TOZD w Dzierżoniowie. Realizując go zgodnie z planem w  poniedziałek 01 kwietnia (w prima aprilis) komunikacją miejską dotarliśmy do Kamionek. Z przystanku przechodząc przez jezdnię weszliśmy w podwoje  Muzeum - Góry Sowie  utworzonego przez Józefa Przeorka w 2016 roku. 

Więcej czytaj tutaj ...


Ekologia i ja - wizyta w ciepłowni w Dzierżoniowie

Ciepło zimą i ciepło latem dostarcza nasza ciepłownia, którą zwiedziliśmy z początkiem wiosny, 30 marca 2019 r. Jest to nowoczesny, wciąż inwestujący w nowe technologie zakład, od 2012 roku prywatny. Oficjalna nazwa to  ZEC Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o. ... Naszym przewodnikiem po zakładzie był Pan Stanisław  Kopcio.

Więcej czytaj tutaj ...


  Zaufanie – kredyt, który się opłaca.

 Czwartkowe spotkanie 28 marca 2019 roku prowadziła psycholog  Karola Kotecka-Koba rozpoczęła je nietypowo. Sama przekonała się czy wzbudza zaufanie wybranych osób oraz dlaczego? 

Więcej czytaj tutaj ...


Malarz bardzo polski – Józef Chełmoński

Józef Chełmoński  - podziwiać czy krytykować? Na to pytanie starała się nam odpowiedzieć 27 marca 2019 roku w Muzeum Miejskim Pani Maria Tyws na spotkaniu pt.”Malarz bardzo polski – Józef Chełmoński”.

 Więcej czytaj tutaj ...


Ekspresjonizm w Europie (26.03.2019)

Początek XX wieku to nie tylko czas wzmożonej industrializacji i zmian obyczajowości, ale także okres, w którym w twórczości wielu artystów eksponowane było odczuwanie kryzysu.

Więcej czytaj tutaj ...


 Spacer po Dzierżoniowie

W sobotę 23 marca 2019 r. Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej zorganizowało spacer po Dzierżoniowie w poszukiwaniu wiosny. A tu niespodzianka! Wiosna, sama się do nas zgłosiła! Piękna słoneczna pogoda  spowodowała, że spacer trwał blisko cztery godziny. Tradycyjnie wiosny szukamy w naturalnym  plenerze a nie na ulicach miasta. My wyszliśmy założenia,  że warto zapoznać się z nowymi inwestycjami realizowanymi na terenie miasta, tymi które trwają i tymi, które są planowane.

Więcej czytaj tutaj ...


Filmoterapia - humor, bajka i komedia romantyczna - co mają wspólnego?

21 marca 2019 Adrianna Michno wygłosiła wykład o filmoterapii, opierając się w głównej mierze na książce dr Małgorzaty Kozubek „Filmoterapia. Teoria i praktyka”. Adrianna przybliżyła nam najpierw historię tego pojęcia oraz jego znaczenie.

Więcej czytaj tutaj ...


 „Grupa MoCarta wśród gwiazd"

 Śmiech to zdrowie a śmiech i zabawa przy dobrej muzyce to super terapia dla każdej grupy wiekowej. Grupa MoCarta wśród gwiazd to koncert, na który warto było przyjść 19 marca 2019 roku do kina Zbyszek. Wspaniały występ kwartetu smyczkowego, który powstał w 1995 roku. Podstawą repertuaru są  dowcipy muzyczne, oparte na muzycznych skojarzeniach.

Więcej czytaj tutaj ..


Carmen Georgesa Bizeta w Operze Wrocławskiej

17 marca b.r. wybraliśmy się do Opery Wrocławskiej na Carmen Gergesa Bizeta w reżyserii Adama Frontczaka. Orkiestra grała pod batutą Francka Chastrusse. Opera w czterech aktach wypełniona była energetyczną muzyką, gorącymi hiszpańskimi rytmami. Niektórzy z nas z przyjemnością obejrzeli i wysłuchali ją po raz kolejny. Zachwyciły nas też popisy baletu tańczącego do hiszpańskich rytmów. W roli Carmen wystąpiła Katarzyna Haras-Kruczek, a w roli Don Jose gościnnie Gianni Leccese.

B.L.

Więcej zobacz tutaj ...


Co to jest postmodernizm? (14.03.2019)

 Wykład poświęcony był szeroko pojętemu zagadnieniu formacji myślowej i kulturowej jaką był (jest?) postmodernizm. Tendencje postmodernistyczne  pojawiły się kulturze ok. 1960 roku, a zaczęły wygasać około roku 2000, natomiast niektóre z nich obecne są do dzisiaj.  Najogólniej mówiąc postmodernizm znaleźć można wszędzie tam, gdzie uprawiany jest pluralizm myśli, poglądów i sposobów wyrazu.

Więcej czytaj w artykule Patrycji Mazurek ...


Ruch po zdrowie - SALSA

Warsztaty salsy odbywają się w  poniedziałki, mamy już za sobą pięć spotkań. Mamy opanowane podstawowe kroki i nieskomplikowane układy.

Więcej zobacz tutaj ...


Świat jako absurd według Sławomira Mrożka (07.03.2019)

Gdyby Mrożek nie miał poczucia humoru, zostałby realistą i stałby się wrogiem systemu społeczno-politycznego. Na szczęście miał: pozostawało tylko śmiać się  i n a c z e j.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu

W dniu 01.03.2019 r. byliśmy na koncercie symfonicznym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W programie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrygenturą Bartosza Żurakowskiego wykonała następujące utwory:
Ludwig van Beethoven - Uwertura Egmont,
Karol Lipiński  - II Koncert skrzypcowy D-dur op. 21 "Wojskowy", w tym utworze solistką była skrzypaczka  Kinga Augustyn,
Hector Berlioz - Symfonia Fantastyczna op. 14 "Epizod z życia artysty".

Więcej czytaj tutaj ...


Dziwny jest ten świat - twórczość Czesława Niemena (28.02.2019)

Słysząc piosenki „Sen o Warszawie”, Dziwny jest ten świat” czy „Nie płacz kiedy odjadę” uśmiechamy się i myślimy o Czesławie Niemenie. Warto więc przypomnieć sobie i zgłębić wiedzę o tym polskim piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście.

Więcej czytaj tutaj ...


Vincent van Gogh - od samotności do legendy

27 lutego b.r. wykład na temat życia i twórczości holenderskiego malarza Vincenta van Gogha poprowadził uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie - Piotr Marchewka.

Więcej czytaj tutaj ...


Radość najpiękniejszych lat – zwiedzamy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (22.02.2019)

„Ach jak przyjemnie", Zielono mi", "Wypijmy za błędy" to kolorowe neony z tytułami polskich piosenek, które przywitały uczestników wspaniałej wycieczki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Lekcja muzealna której mogliśmy wysłuchać wzbogaciła nas w wiedzę o tym wyjątkowym miejscu, kultywującym historię polskiej piosenki i jej twórców.

Więcej czytaj tutaj ...


Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków TOZD

W dniu  21 lutego 2019 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Zebranie poprowadziła Małgorzata Papińska.

Więcej czytaj tutaj ...


Kult relikwii w średniowieczu

Jednym z istotnych elementów średniowiecznej religijności była silna wiara we wstawiennictwo świętych. Uważano przy tym, że namacalna obecność doczesnych szczątków świętych wzmacnia efekt modlitw do nich kierowanych. Początki kultu relikwii sięgają II wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Christopher Nolan – geniusz kina popularnego

14 lutego 2019 roku z okazji święta zakochanych Adrianna Michno opowiedziała nam o uwielbianym przez nią reżyserze – nie zdziwił więc nas tytuł samego wykładu: „Christopher Nolan – geniusz kina popularnego”.  Prowadząca zaczęła od kilku ciekawostek z dzieciństwa wspomnianego twórcy, ponieważ już wtedy zaprzyjaźnił się z kamerą.

Więcej czytaj tutaj ...


Wanda Błeńska życie spełnione (wykład z dn. 07.02.219)

Wanda Błeńska (1911-2014) wspaniały człowiek, ceniony w świecie medycznym lekarz. Spędziła w Ugandzie wśród ludzi chorych na trąd 43 lata swojego życia.
Mając niemal 40 lat, w 1950 roku, wyjechała do Ugandy i prowadziła ośrodek dla ludzi chorych na trąd w Bulubie.

Więcej czytaj tutaj w opracowaniu z wykładu Danuty Szeligi


 Podróż z punktu A do punktu G, czyli zwiedzamy  Armenię i Gruzję

Podczas kolejnego spotkania Klubu Podróżnika, zorganizowanego wspólnie z TOZD, które odbyło się 05 lutego 2019 r., w bibliotece gościła Maria Tyws. Prelegentka opowiedziała o swoich wrażeniach z podróży do Armenii i do Gruzji. Słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawostek o omawianych krajach m.in. że Armenia jako pierwsza na świecie przyjęła religię chrześcijańską za oficjalną religię swojego kraju, a tuż po niej chrześcijaństwo ogłosiła Gruzja, można zatem śmiało stwierdzić, że te dwa kaukaskie państwa łączy wspólna religijna tradycja. 

Więcej czytaj tutaj ...


 

Wyjazd do Opery Wrocławskiej

 

Wyjazd do Opery Wrocławskiej 01.02.2019 roku był realizacją kolejnego zaplanowanego wydarzenia w projekcie „Ciekawi siebie i świata”. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Gminy miejskiej Dzierżoniowa. Operę napisał  francuz Georges Bizet.

Więcej czytaj tutaj ...

 


Dzierżoniów na szlaku Joannitów (31.01.2019)

Chcąc opowiedzieć historię jak joannici znaleźli się w Dzierżoniowie należy zacząć o tego kim byli i jak powstali. Pełna nazwa joannitów to Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. 

Więcej czytaj tutaj ...


Polki, które zmieniły świat

 30 stycznia 2019 roku w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Polki, które zmieniły świat” wygłosiła Jolanta Maniecka. Mówiła o tym, że kobiety, nie tylko polskie, muszą się stale mierzyć ze stereotypami, które na początku XX wieku utrwalali nawet naukowcy, a które mówią o tym, że kobiety nigdy nie dorównają mężczyznom…

Więcej czytaj tutaj ...


Zamki i pałace Czech

Wykład 24.01.2019 r. poświęcony był pałacom barokowym w Czechach. Prezentowane obiekty znajdują się w północno-zachodnich Czechach i na Morawach. Niektóre z nich - Plaskowice, Duchcow i Zakupy - członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej zwiedzali w 2017 roku.

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Kopalni Wiry (19.01.2019)

 Magnez jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w skorupie ziemskiej pierwiastków. Jego minerały to m.in. magnezyt i dolomit. Ten drugi jest węglanem wapniowo-magnezowym, zaś pierwszy- węglanem magnezu. W Polsce minerał ten występuje tylko w naszym rejonie (na Dolnym Śląsku) i ze względu na liczne zastosowania przemysłowe jest wydobywany w kopalniach.

Więcej czytaj tutaj - w artykule Janusza Mirka ...


Taniec uliczny w ujęciu lirycznym

W czwartek 17.01.2019 r. mieliśmy okazję wysłuchać wykładu oraz obejrzeć występ przygotowany przez ucznia 2 klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie - Jakuba Ciąpały wraz ze swoja partnerką Julią Stawską.

Więcej zobacz tutaj...


Wyjazd do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

W piątek 11 stycznia 2019 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej –  Pawilon Czterech Kopuł, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, mieliśmy okazję odbyć dwie lekcje muzealne. Jedna dotyczyła Grupy Krakowskiej, druga twórczości Henry Moora.

Więcej czytaj tutaj ...


Film jako mit – hollywoodzkie fabuły i ich drugie dno

10 stycznia  2019 roku mieliśmy okazję posłuchać wykładu Adrianny Michno pod nazwą „Film jako mit – hollywoodzkie fabuły i ich drugie dno”. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia pojęcia mit z różnych wybranych perspektyw naukowych, co prowadziło z kolei do jego zrekonstruowania w kontekście kulturoznawczym.

Więcej czytaj tutaj ...


Japonia czyli przyszłość jest już teraz (08.01.219)

  Na pierwszym w nowym roku spotkaniu Klubu Podróżnika i drugim TOZD w bibliotece, gościła Maria Tyws. Prelegentka wielokrotnie opowiadała już w bibliotece o swoich wyprawach. Tym razem przyjechała na zaproszenie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, aby zrelacjonować swój wyjazd do Japonii. 

Więcej czytaj tutaj...


05.01.2019 Koncert „100 lat radości” w Teatrze Muzycznym Capitol

Aktorzy Teatru Muzycznego Capitol oraz kilkunastoosobowa orkiestra pod dyrekcją Adama Lepki przedstawili piękny koncert radości. Było to powtórzenie koncertu sylwestrowego. Przypomniano zaledwie siedemnaście utworów, ale bawiliśmy się świetnie. Prowadzący przypominali różne momenty ze 100 letniej historii państwa polskiego a piosenki oddawały klimat minionego czasu. Zabrzmiały takie przeboje jak: „Ach, jak przyjemnie”, „Radość o poranku”, „Jezu, jak się cieszę”, „Świecie nasz”, „Chłopaki nie płaczą”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Cykady na Cykladach” i wiele innych.

Bawiliśmy się my i artyści, a na bis wspólnie odśpiewali i tańczyli „Bananowy song”.

To był piękny wieczór!

ZM


 Psychologia przesądu czyli dlaczego człowiek współczesny bywa nieracjonalny? (03.01.2019)

Wystarczą dwa żółtka w jajku, kometa, zły sen, czarny kot lub czterolistna koniczyna byśmy stali się mieszkańcami świata magii, dopatrując się w owych faktach znaków, omenów, przepowiedni, czyli znaczeń wykluczanych przez rozum, doświadczenie i zdrowy rozsądek.

Więcej czytaj tutaj ...