Żyj z pasją

 13 grudnia 2018 r. w DOK-u odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej na temat  ”Żyj z pasją”.
Temat ten przybliżyła, licznie zgromadzonym uczestnikom spotkania,  psycholog Anna Salij -Szyszka. Rozpoczęła od pytania, które postawiła wszystkim zgromadzonym - Komu potrzebna jest pasja? Czy jest nam ona bardzo potrzebna? Prelegentka uważa, że życie jest piękne,  kiedy można robić to, co się kocha. W osiąganiu sukcesów nie jest najważniejszy talent, bo on stanowi niewielki udział procentowy w sukcesie lecz praca, ciężka praca, jedynie ona pozwala osiągać cele i prowadzi do satysfakcji. Nie należy zamartwiać się, że nic nas nie „porwało”, chociaż pasja nadaje życiu kolorytu i warto jej szukać. Niektórych ludzi interesuje wiele rzeczy i mają wiele zainteresowań.
Badania potwierdzają, że 66% populacji posiada wiele zainteresowań na średnim poziomie, jest to normą. Prelegentka pasję zdefiniowała jako  emocję - totalne poświęcenie uwagi i energii temu, co mam przed sobą. Można ją porównać do miłości, która zaczyna się od etapu zakochania, by później przerodzić się w miłość. Kiedy raz to poczujesz, samo zacznie się nakręcać. Pasja może rodzić się z zajęcia się czymś na poważnie, nawet jeśli początki były zbyt prozaiczne. Jednak należy pamiętać, że prawdziwy sukces nie musi być owocem pasji, bywa odwrotnie. Warto jednak robić to, co się kocha i kochać to, co się robi, bo tylko wtedy można osiągać ponadprzeciętne rezultaty. Nagrodą jest oddawanie się ulubionemu zajęciu. Pieniądze przychodzą wtedy w sposób naturalny. Świat już zrozumiał, że we współczesnych czasach jest to konieczne. Łączenie przyjemnego z pożytecznym zawsze się sprawdza. Towarzyszy nam poczucie, że jak nie mam pasji, to coś ważnego mnie omija i czegoś mi brakuje. Badania Gallupa potwierdzają współzależność wszechstronności zainteresowań z pasjami, które mogą rozwijać się na wiele różnych sposobów. Warto być sobą, aby dotrzeć do umysłu i serca, a wtedy można odnaleźć swoją pasję. Pasja to emocja, a emocje trwają chwilę. Działanie rodzi emocję, która będzie popychać do działania, co wzbudzi emocję. Recepta jest zatem prosta: pasja to totalne niczym nie zmącone, skoncentrowanie się na tym, co mam przed sobą. Dawaj z siebie wszystko, cały czas, czymkolwiek się zajmujesz a zdziwisz się jak szybko, będzie ci trudno się zatrzymać.
Pasja to rozwój, przełamywanie trudności, warto szukać siebie, wtedy łatwiej dokonywać wyboru. Rozwój człowieka nie ma granic, granice wyznaczamy sami sobie. Lęki przed sytuacjami nowymi i trudnymi, brak wiary w siebie i akceptacji otoczenia, mogą wywoływać stres i stany depresyjne.
Prelegentka radzi, żeby poszukać swoich mocnych stron i na nich oprzeć swoje pasje i oczywiście trenować, bo pasja bez treningu nie funkcjonuje. Zgodziła się z głosami z sali, że ważne są różnorodne zainteresowania i dodała, że można je zamienić w pasję.
Swoje spotkanie zakończyła życzeniem do odbiorców, aby umieli pokonać swoje ograniczenia i patrzyli wyłącznie przed siebie oraz realizowali swoje pasje, bo z pasją żyje się lepiej.

Alicja Kossowska

 

 

Powrót do Wydarzenia 2018 II półrocze