Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Architektury i Panorama Racławicka

    Wizyta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przynosi zawsze wyjątkowe doznania i przemyślenia. Tym razem obejrzeliśmy wystawę czasową „Migracje – sztuka późnogotycka na Śląsku” i nową stałą wystawę, przygotowaną z okazji 70-lecia otwarcia Muzeum: „Cudo –Twórcy”.
„Migracje”, wprowadziły nas w świat malarstwa i rzeźby tworzonych  w latach 1440 – 1520. Średniowieczna twórczość kojarzy nam się z szarością i ubogimi formami. Jakież było nasze zdumienie, kiedy oglądaliśmy dzieła przepięknie namalowane, z bogactwem barw, kipiące złoceniami i kunsztownymi formami.
Tytuł ekspozycji nawiązuje do napływu na tereny Śląska artystów – migrantów, którzy przybywali na Śląsk z bardzo odległych często zakątków Europy. Ich dzieła stanowią ozdobę wielu kolekcji. Wystawa zabiera widzów w podróż do czasów, kiedy utalentowani średniowieczni  mistrzowie wykonywali swe dzieła na zlecenie patrycjuszy i kleru. Obejrzeliśmy wiele przepięknych poliptyków, przepiękny Ołtarz św. Barbary z 1447r, uznawany za najpiękniejszy na Śląsku, a także dowiedzieliśmy się o tym kiedy, jak i dlaczego były wówczas otwierane i zamykane ołtarze. Uwagę wszystkich przykuł relief „Św. Łukasz malujący Marię”, dzieło wyrzeźbione w drewnie lipowym, niepolichromowane, zadziwiające pięknem formy i detali rzeźbiarskich. Oprowadzani przez Panią Barbarę Przerwę, która,  jak zawsze z ogromną pasją przekazywała nam tajniki średniowiecznej sztuki z niechęcią opuszczaliśmy wystawę.
Kolejną ekspozycję, jakże trafnie nazwaną „Cudo – Twórcy”, zwiedzaliśmy samodzielnie. Pierwsza jej część, poświęcona sztuce azjatyckich kultur, dokumentuje naszą nimi fascynację. Do dziś chciałoby się z wyprawy na wschód przywieźć do domowej kolekcji tamtejsze „cuda” – wizerunki bóstw, bajecznie inkrustowane puzderka, wazony i amfory, barwną i wysmakowaną porcelanę… najcenniejszym zabytkiem tej części wystawy jest szkatułka na przybory do kaligrafii. Jej twórca to najwybitniejszy reprezentant  japońskiej szkoły mistrzów laki – Igarashi Doho I. Druga część ekspozycji to już nasze, europejskie przedmioty, zmieniające się na przestrzeni lat. Wielce melancholijnie patrzyliśmy na bliskie sercu każdego Dzierżoniowianina radio Pionier… Panie z wielkim zainteresowaniem oglądały dawne i mniej  dawne ubiory. A dodatki (buty, torebki) wywoływały wręcz chęć posiadania tych cudeniek. Każdy znalazł tu coś dla siebie – a to  piękny kredens, sekretarzyk, kuferek, zegary, witraże, przybory toaletowe, narzędzia używane w pracy. Nie da się ukryć, wielu z nas pamiętało takie eksponaty, używane na co dzień, czyli mieliśmy własną podróż w przeszłość…
A że tuż obok Muzeum Narodowego znajduje się okrągły budynek - rotunda z Panoramą Racławicką – trudno było nie wykorzystać okazji do ponownego obcowania z dziełem. Cykloramiczna (w tym wypadku doskonałe ukształtowanie terenu przed obrazem, dającego absolutne złudzenie  jedności  z płótnem obrazu)  Bitwa pod Racławicami  namalowana w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka jest dziełem wyjątkowym. Obraz olejny przedstawia zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad rosyjskimi wojskami. Obraz został namalowany na belgijskim płótnie żaglowym długości 120 metrów  i szerokości 15 metrów (1800 metrów kwadratowych tkaniny!!).  Ten obraz trzeba zobaczyć… i to z pewnością nie jeden raz…
Nie był to koniec wrażeń duchowych tego dnia. Trzeba było skorzystać z bezpośredniej bliskości Muzeum Architektury, gdzie udała się jedna grupa naszej wycieczki i zobaczyła dwie wystawy czasowe.
Po pierwszej wystawie poświęconej twórczości Adolfa Radinga oprowadziła nas Pani Agnieszka Gola. Zobaczyliśmy projekty architektoniczne, archiwalne fotografie oraz modele najważniejszych wrocławskich realizacji Radinga. Do jego projektów nawiązuje również aranżacja ekspozycji, która cytuje pierwotną kolorystykę wnętrz domu doktora Arnolda Kriebela we Wrocławiu, zaprojektowanego przez Radinga w 1927 roku.
Drugą wystawę 1918–2018: stulecie niepodległości. Polska – światu zwiedzaliśmy indywidualnie. Wystawa  jest  okazją do odkrywania i opisywania roli, jaką na arenie międzynarodowej odegrali wybitni polscy twórcy i reprezentanci różnych dziedzin życia kulturalnego i społecznego. Są wśród nich zarówno wybitni uczeni, jak i przedstawiciele świata sztuki: muzycy, literaci, plastycy, architekci, twórcy kina oraz najważniejsze osobistości ze świata sportu i polityki. Sylwetki i dokonania wybitnych Polaków oraz związane z ich życiem i twórczością eksponaty zostały ukazane na tle ważnych wydarzeń historycznych – dekad odzwierciedlających ówczesną sytuację polityczną i społeczną w Polsce i na świecie.

Małgorzata Cichecka-Papińska

 

Powrót do Wydarzenia 2018 II półrocze