O szczepieniach słów kilka

Przedmiotem spotkania  30 listopada 2017 roku był temat zawarty w projekcie "Zdrowie to skarb" pt. "O szczepieniach słów kilka". Temat przedstawiła lek. med. Danuta Powierza, która tłumaczyła zebranym jak wielkie znaczenie mają szczepienia przeciw chorobom zakaźnym. Jak niezwykle ważne są szczepienia przeciw WZW, HPV, przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych czy przeciwko  zwykłej grypie sezonowej. Niektóre szczepionki zabezpieczają pacjentów na całe  życie,  inne osłabiają  przebieg ewentualnej choroby, przeciwko której pacjent został zaszczepiony. Ale wszystkie szczepionki pozwalają uniknąć groźnych powikłań po przebytych chorobach. 

Odrębnym zagadnieniem, na który Pani doktor zwróciła uwagę to szczepienia ochronne dzieci. I Chociaż coraz więcej  rodziców szczepi swoje pociechy, to temat ten,  w dalszym ciągu wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy  twierdzą, że szczepionki wywołują u dzieci rozmaite skutki uboczne, ale nie ma naukowych badań potwierdzających wystąpienie takich powiązań. Natomiast przeciwwskazaniem do szczepień są choroby neurologiczne dzieci a problemem może być wysoki koszt szczepionek skojarzonych.  
  Podsumowując  wykład Pani  doktor  podkreśliła, że aby  szczepionka uchroniła nas przed niechcianymi chorobami należy ją przyjmować tylko i wyłącznie  wówczas gdy jesteśmy zdrowi  i nie stwierdzono u nas żadnych stanów zapalnych.

Temat powyższy okazał się bardzo interesujący o czym świadczyła dyskusja.


Lucyna Bajsarowicz

Powrót do Wydarzenia 2017 


   


To i owo o lekach

W drugiej części spotkania w czwartek 30.11.2017 roku został przedstawiony kolejny temat z cyklu "To i owo o lekach". Spotkanie zostało dofinansowane przez Powiat Dzierżoniowski w ramach projektu "Zdrowie to skarb". Wykład  poprowadziła  mgr farmacji Emilia Krupa. "W kolejnej odsłonie" informacji o lekach prowadząca skupiła uwagę słuchaczy  na zagadnieniu związanym stricte z uprawnieniami seniorów do bezpłatnych leków. I tak dowiedzieliśmy się, że podstawowym dokumentem na podstawie którego seniorzy otrzymują bezpłatne leki jest oczywiście recepta. Musi ona jednak spełniać określone wymogi. Oprócz standardowych wpisów określających nazwę placówki zdrowotnej, numer oddziału NFZ, imię, nazwisko oraz pesel pacjenta receptę należy oznaczyć symbolem "S" (senior). Przy leku określonym na recepcie musi być podany też rodzaj odpłatności. Receptę dla seniora może wypisać tylko lekarz POZ lub dyplomowana pielęgniarka zarejestrowana w NFZ. Może się zdarzyć , że receptę dla seniora wypisze lekarz specjalista, wtedy należy zgłosić się do lekarza POZ w celu jej przepisania. W dalszej części wykładu usłyszeliśmy jakie leki przysługują bezpłatnie seniorom, kiedy można zwrócić lek. Bezpłatnych leków dla seniorów jest ponad 1500 i są to głównie leki na choroby przewlekłe np. na ciśnienie, cholesterol,jaskrę, chorobę Parkinsona czy na cukrzycę. Ale nadrzędną zasadą jest fakt, że specyfiki wydawane seniorom bezpłatnie muszą znajdować się na liście leków refundowanych przez NFZ. Tym samym leki wydawane powszechnie bez recepty nie podlegają zniżce (nawet dla seniora) i posiadają odpłatność w 100%.

Przedstawione w ramach  wykładu informacje wzbudziły zainteresowanie  słuchających co okazano gromkimi brawami.


Lucyna Bajsarowicz 

Powrót do Wydarzenia 2017